Full Article

May 7, 2020

“Go Big Grad” Offers Unique Celebration for Graduates

John Cook to Deliver “Dream Big” Address
“Go Big Grad” Offers Unique Celebration for Graduates
“Go Big Grad: A Husker Graduation Celebration” recognizes the accomplishments of May 2020 graduates in a unique way due to the COVID-19 environment.

Students graduating from the University of Nebraska–Lincoln in May 2020 receive a unique celebration due to COVID-19 restrictions. Though traditionally a time for family and friends from around the world to join together in Lincoln, this semester a virtual celebration held May 9 from 9-9:30 a.m. concludes the academic career of many students.

“Go Big Grad: A Husker Graduation Celebration” streams on the university’s commencement website. All undergraduate, master’s and doctoral students from the university can view the celebration along with family, friends and the public with no registration required. NET, Nebraska’s PBS and NPR stations, also plans to broadcast the event.

Graduates received a complimentary mortarboard prior to the event and can turn their tassels together as part of the online celebration. The items were part of a Go Big Grad: May 2020 Celebration Box sent to each graduate.

"A big thank you to the university for finding a way to make graduation week special, even during quarantine. Being at home every day, mail delivery is a highlight of my day, and this delivery shows how special it is to graduate as a Husker," said Taylor Berry, a Muscatine, Iowa, native graduating with her Master of Arts in Business with a Specialization in Intercollegiate Athletics Administration.

The proceedings also include a “Dream Big” address from John Cook, head coach of Nebraska volleyball, as well as Chancellor Ronnie Green conferring degrees to students.

“This is one of my favorite times of the year,” said Green. “I look forward to celebrating with our Husker graduates, their families and loved ones from all over the world.”

Aaron Wang, graduating with a degree in actuarial science, related how the online celebration facilitates his grandmother in China to participate in the festivities.

“It’s awesome Nebraska is allowing this online version of graduation,” said Wang. “My grandma was going to fly in from China, but she didn’t get her visa approved so she wasn’t going to make it. Now she can tune in online and see the whole unique process.”

The College of Business encourages students to use social media to post photos and videos of home celebrations using the hashtag #NUBiz. Graduates can also participate by creating a digital slide with a personal message to share with others in Husker Nation.

Prior to commencement the College of Business distributed an electronic CoB Graduation Celebration Kit for graduation parties. The kit included customized invites, a video message from Dean Kathy Farrell, Husker Hired graphics for social media, customizable invites, branded decorations, fun graduation props and an opportunity to claim a free Nebraska Business May 2020 Graduate T-shirt.

Students who completed the Diploma Distribution form in their MyRED account will receive their diplomas in the mail after May 9. In addition, all May 2020 graduates can return to campus for a future Commencement ceremony.





Doctor of Philosophy

Jennifer Bernard, Lincoln; Economics—Dissertation: Regional Effects of Job Growth, Unemployment, and Taxation. Advised by Professor John Anderson.

Matthew James Hall, Lincoln; Business—Dissertation: Sharing Experiences in the Attention Economy: How Receiving Attention Influences Post-Sharing Satisfaction. Advised by Professor Les Carlson and Professor Jamie Hyodo.

Megan Ann Rainville, Elkhorn; Business—Dissertation: Essays in Corporate Finance. Advised by Professor Kathleen Farrell and Professor Julie Wu.

Andrew David Sorsen, Seward; Economics—Dissertation: Three Essays in U.S. Urban-Regional Differences. Advised by Professor Eric Thompson.

Bektemir Ysmailov, Bishkek, C, Kyrgyzstan; Business—Dissertation: Three Essays on Corporate Financial Policies. Advised by Professor Julian Atanassov.


Master of Business Administration

Eliana Aguero Arroyo, San Jose, Costa Rica—Business

Istiaque Ahmed Ali, Sylhet, Bangladesh—Business

Alyssa E. Amen, Lincoln—Business

Katherine Lynn Black, Lincoln—Business

Stephanie Ann Bratek, Rosemount, MN—Business

Michael A. Briski, Papillion—Business

Timothy Lee Bullen II, Jackson, MI—Business

Eric Caffey, Las Vegas, NV—Business

Salvatore Capriola, Cumming, GA—Business

Micah J. Chaffee, Ashland—Business

Gabriel Charles Chase, Seward—Business

Tianye Chen, Kunshan, China—Business

Brian Douglas Crabtree, Muscatine, IA—Business

Szymon Bernard Day, Lincoln—Business

Brandon Scott Diegel, Brighton, CO—Business

Matthew Aaron Doyle, Naples, FL—Business

Travis Elliott, Columbus, OH—Business

Shawn Thomas Emery, Omaha—Business

Charlotte Black Ghunaim, Lansing, MI—Business

Levi James Gipson, Lincoln—Business

Sarah Thompson Goodrich, Lincoln—Business

James E. Graham IV, Hays, KS—Business

Lamont Antonio Grissom, Roseville, CA—Business

Patrick Richard Guinotte, Lincoln—Business

Brian Carl Harr, San Antonio, TX—Business

Tadao Hashimoto, Santa Barbara, CA—Business

Troy Mitchell Holloway, Shrewsbury, PA—Business

Scott K. Hymas, Eagle, ID—Business

Stephanie Lynn Jacobsen, McCool Junction—Business

Matilda I. O. Jarrett, Lincoln—Business

Jacob Curtis Kniep, Lincoln—Business

Georg Lothar Lauhoff, San Jose, CA—Business

Jack E. Lee, Omaha—Business

Eric James Leigh, Denver, CO—Business

Shannon Louis McEvoy, Fort Collins, CO—Business

Marcus Christopher Miller, Broken Bow—Business

Jacob Michael Mimick, Lincoln—Business

Kristi Jo Miner, Wichita, KS—Business

Jacob Allan Mock, North Pole, AK—Business

William Travis Morrison, Mesa, AZ—Business

John Lee Mostowy, Sandusky, OH—Business

Michael Keith Murray, Hobe Sound, FL—Business

Abhinav Parvataneni, Austin, TX—Business

Clinton J. Pickard, Olathe, KS—Business

Jon Wesley Pietrzak, Cedar Park, TX—Business

Jacob Aaron Pond, Lyons—Business

Jason Posnock, Brevard, NC—Business

Matthew Rodecker, Tucson, AZ—Business

Joseph Michael Rzewnicki, Denver, CO—Business

Harvey Eugene Schacherer, Krebs, OK—Business

Nicholas Masami Shirai, Woodbridge, VA—Business

Hunter C. Sickels, Lincoln—Business

Timothy Andrew Snell, Livonia, MI—Business

Derek Strittmatter, Wauwatosa, WI—Business

Kale L. Terrill, Lincoln—Business

Andrew Hugh Thompson, Lincoln—Business

Drew Fitzpatrick Thompson, Saint Peters, MO—Business

Austin Nathaniel Unseld, Lincoln—Business

Mitchell Lee Walden, Louisville, KY—Business

Jamie Earl Williams, Lincoln—Business

Aaron Kee Wong, Lincoln—Business

 

Master of Professional Accountancy

Wyatt Jacob Earl Bell, Alma—Accountancy

Riley Allen Birdzell, Lincoln—Accountancy

Rylee Addis Boden, Lincoln—Accountancy

Sarah Mohan Choppala, Lincoln—Accountancy

Sudeep Kumar Dahal, Surunga, Nepal—Accountancy

Theresa Ann Eickmann, Odell—Accountancy

Amanda Lee Farver, Lincoln—Accountancy

Bailey Marie Gardner, Elkhorn—Accountancy

Alex John Hogeland, Nebraska City—Accountancy

Anna Lauren Howorth, Elkhorn—Accountancy

Abby JoAnn Kile, Lawrence—Accountancy

Mason Michael Koch, Lincoln—Accountancy

Benjamin Steven Lapke, Papillion—Accountancy

Reed Michael Larsen, Overland Park, KS—Accountancy

Hayden Thomas Lienemann, Lincoln—Accountancy

Sophie Renae Lottman, Lincoln—Accountancy

Mackenzie Joseph Mapes, Columbus—Accountancy

Bronc Robert McKay, Spalding—Accountancy

Claire Batupe Ngamelue, Omaha—Accountancy

Keagan Alan Palmer, Grand Island—Accountancy

Jackson Louis Slechta, Lincoln—Accountancy

Elizabeth Ann Smith, Lincoln—Accountancy

Natalie Diane Sneed, Sioux Falls, SD—Accountancy

Lindsey Lynn Stoldorf, Grafton—Accountancy

Weijie Wang, Lincoln—Accountancy

Anna Marjorie Wegener, Humphrey—Accountancy

Wyatt Leon Whitaker, Omaha—Accountancy

Brian Joseph Wilmes, Fremont—Accountancy

 

Master of Arts in Intercollegiate Athletic Administration

Brady Baker, Mercer Island, WA—Business

Taylor Berry, Muscatine, IA—Business

Kevin Flanegin, Colorado Springs, CO—Business

Rose Hull, Greenville, SC—Business

Nicholas Hunt, Hickory, NC—Business

Joseph Lang, Pullman, WA—Business

Vincent Martino, Southlake, TX—Business

Marianne Irja Kyllikki Pahkala, Kalakoski, Finland—Business

Adelaide Reimbold, Fort Wayne, IN—Business

Zachary Withers, Ames, IA—Business

 

Master of Science in Business Analytics

Alexander Braun, Lincoln—Business Analytics

Dane Colson, Lincoln—Business Analytics

Andrew Eckerson, Lincoln—Business Analytics

Matilda Jarrett, Lincoln—Business Analytics

Noble Keyser, Walnutport, PA—Business Analytics

Garrett Kraus, Lincoln—Business Analytics

Jason Oglesby, Lincoln—Business Analytics

Khrystyne Stiens, Lincoln—Business Analytics

 

Master of Science in Finance

Linus Erhart, Lustenau—Finance

 

Master of Science in Actuarial Science

Mary Opokua Ampaw-Asiedu, Kenner, LA—Actuarial Science

 

Bachelor of Science in Business Administration

Sara Qader Bakhsh Ahmed Al Balushi, Lincoln

Maher Habib Al Bulushi, Ruwi, Oman

Nassr Abdullah Hilal Al Haddabi, Muscat, Oman

Fahad Haider Moosa Al Lawati, Ruwi, Oman

Mohammed Redha Ali Al Lawati, Ruwi, Oman

Violette Lauren Tamim Al-Timimi, Lincoln

Sarah Elizabeth Alexander, Omaha

Scott David Allder, Lincoln

                    (With Highest Distinction)

Landrey Jordan Anders, Lincoln

                    (With Distinction)

Alexis Lee Anderson, Ponca

Raymond D Anderson IV, Omaha

                    (With Distinction)

                      (University Honors Program)

  (Nebraska Business Honors Academy)

Meggan Marie Andrade, Grand Island

Hunter Stanley Arias, Ceresco

Joseph Thomas Arkfeld, Omaha

Cassandra Marie Arritt, Omaha

                        (University Honors Program)

   (Nebraska Business Honors Academy)

Sarah Nicole Arthur, Chesapeake, VA

Julie Anne Austin, Denver, CO

Elaina Elizabeth Bailey, Lees Summit, MO

                    (With High Distinction)

                    (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Matthew Shayne Baldwin, Lincoln

                    (With Distinction)

                    (University Honors Program)

Connor Steven Ballard, Omaha

Emily Ann Baratta, Omaha

                    (With Highest Distinction)

Adam Douglas Bastian, Jordan, MN

                    (With Highest Distinction)

                    (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Bret Nicholas Baumbach, McCook

Mariah Grace Bengtson, Aurora, CO

JiHo Chris Beon, Ulsan, Republic of Korea

Grant Michael Biggs, Seward

                    (With High Distinction)

                    (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Adam Harris Bin Kamalul Ariffin, Petaling Jaya, Malaysia

Caitlyn Marie Black, Frisco, TX

Nolan Patrick Bland, Papillion

John Patrick Blankenship, Platte City, MO

Christina Marie Blaser, Bloomington, IL

                    (With High Distinction)

                    (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Ryan Matthew Blum, Ames, IA

Jennifer Ann Bogle, Austin, MN

                    (With Highest Distinction)

                    (University Honors Program)

Skyler Grace Boots, Lincoln

Benjamin Joseph Borer, Kearney

Shea Elizabeth Bougie, Lakeville, MN

Mariah Michelle Bouley, Parker, CO

Tessa Renee Bouley, Parker, CO

                    (With High Distinction)

Nathan Owen Boyce, North Bend

Derek Michael Boyd, Hastings

Kaitlin Elizabeth Brabec, Utica

Ashley Lynn Bradbury, Lincoln

Meg Marie Brandt, Ankeny, IA

Kyle David Bristol, Fremont

                    (With Distinction)

Michael Thomas Brittenham, Lincoln

Justin Michael Brockhaus, Columbus

                    (With High Distinction)

Regina Lee Brokke, La Vista

                    (With Highest Distinction)

Gavin Michael Brown, Martell

Kathryn Therese Buckley, Omaha

Brett Andrew Burchett, Lincoln

Braeden Dawn Burling, Omaha

Hannah Jane Burmeister, Lincoln

Kolton James Butcher, Omaha

Duo Cao, Xi’an, China

                    (With Distinction)

Rui Cao, Shenzhen, China

Shuwang Cao, Xi’an, China

Andee Jane Capell, Sioux Falls, SD

                    (University Honors Program)

Seth John Carnes, Bennet

Narvel Isaia Casas, Castle Rock, CO

Jose Alexander Cavazos, Omaha

Ray Anthony Cerda, Scottsbluff

Ane Katerine Chacon De Anzola, Lincoln

Hunter James Chadd, Lincoln

Sabrina Pham Chamberlain, Lincoln

                    (With High Distinction)

Bailey Christina Charling, Oakland

Brynn Molly Charling, Oakland

                    (With High Distinction)

Oscar Chavez-Franco, La Vista

Longzhi Chen, Guangzhou, China

Connor Allan Childs, Elkhorn

Alden Jyh Ren Ching, Lincoln

Makenzie Elisabeth Christiansen, Omaha

Tracy Claire Chvala, O'Neill

Ethan Gregory Cismoski, Omaha

Cooper James Clancy, Park Ridge, IL

Dylan Steven Clark, Omaha

Christian Duraine Classen, Lincoln

Joseph Garrison Clites, Omaha

William Lawrence Coenen, La Vista

Kellen Paul Coffey, Omaha

Jackson Dean Coffin, York

Jonathan Daniel Cohen, Omaha

Max Monter Colligan, Lincoln

Brady Raymond Conant, Lincoln

                        (University Honors Program)

   (Nebraska Business Honors Academy)

William Elliot Conway, Omaha

Andre Eric Cooper, Omaha

Trenton James Cooper, Omaha

Megan Lynn Copsey, Gering

                      (With Highest Distinction)

                      (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Molly Lynn Cornelius, Cozad

Mayte Corral, Los Gatos, CA

Jeffrey Charles Crate, Omaha

Erin Elizabeth Cummings, Medford, MA

Connor Alan Curry, Lincoln

Olivia Mae Danner, Berlin, Germany

                    (With High Distinction)

Kierstyn Marley Davies, Omaha

Zackery Francis Day, Lincoln

Jordan Lloyd De Spong, Lincoln

                    (With Distinction)

Patrick John Delaney, Omaha

Geovanny Nick Delgadillo, Dakota City

Blake Andrew Dethlefs, Omaha

                    (With High Distinction)

Connor Jon Devish, Yutan

Benjamin Cole Dietrich, Omaha

Claudia Nichole Dinardo, Auburn, IL

Kali Jean Dodd, Castle Rock, CO

                    (With High Distinction)

Ruihang Dong, Korla, China

Marydith Ellann Donnelly, Bullard, TX

Joshua Etienne Doppler, Lincoln

John Joseph Doran IV, Omaha

Parker John Dornbier, Omaha

Thomas Francis Dougherty, Sioux Falls, SD

Colleen Elizabeth Doyle, Naperville, IL

                        (University Honors Program)

   (Nebraska Business Honors Academy)

Dominic Thanh Duong, Lincoln

Joshua Mark Dycus, Hastings

Emma Susan Eastman, Orono, MN

Avery Rayne Edgar, Lincoln

Taylor Louise Edmonds, Castle Rock, CO

Zachary Ryan Einsel, Omaha

Benjamin Charles Eliason, Yutan

Sam Ferrara Elliott, Omaha

Joshua David Ellis, Lincoln

Marissa Marie Emsick, Elkhorn

Evan Michael English, Omaha

Daniel Alan Engmark, Bolingbrook, IL

Kenneth Paul Erickson, Omaha

                      (With Highest Distinction)

                      (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Darin Charles Erstad, Lincoln

Erika Jordan Etzelmiller, Lincoln

Andrew Anthony Fangman, Petersburg

Kaitlyn Taylor Fawl, Lincoln

Frederick Gordon Feis, Roseville, CA

                    (With Distinction)

Joseph Daniel Feldner, Kearney

                    (With High Distinction)

Maggie Summers Ferguson, Lincoln

Nicholas Aaron Fleming, Weeping Water

                    (With High Distinction)

McKenzie Elizabeth Fogarty, Omaha

Kelsey Marie Folkers, Omaha

                    (With Distinction)

Ethan David Foxall, Papillion

Carolyn Joanne Fraher, West Point

Nathan Stephen Frantz, Omaha

Brandon Scott Frates, Murdock

Tyler Alan Friedrich, Norfolk

                    (With Highest Distinction)

Caleb Nicholas Friendt, Lincoln

Erin Michelle Fugh, Burnsville, MN

Kathryn Jean Funk, Pierz, MN

Samuel Adam Futterman, Lincoln

                    (With Highest Distinction)

                    (University Honors Program)

                    (Jeffrey S. Raikes School)

Jared Austin Gafke, North Platte

Wyatt Michael Gallitz, Reeseville, WI

Taylor John Gannon, Grand Island

                    (With Highest Distinction)

Chenfeng Gao, Lincoln

Sebit Gatkal Gatluak, Omaha

Jessica Lynn Gohmann, Woodbury, MN

                    (With High Distinction)

Alexa Camille Goldenstein, Lincoln

Devon Lee Gottsch, Arlington

Matthew Gregory Graves, Grand Island

Emma Maye Greiman, Papillion

Ross Daniel Grieb, Omaha

                    (With Distinction)

                      (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Brianna Delores Griffin, Lincoln

Neal Mihir Gudiseva, Sioux Falls, SD

Braden Douglas Guess, Lincoln

Andrew Scott Gunderson, Fremont

Mariah Elizabeth Hahne, Sioux Falls, SD

                    (With Distinction)

Mitchell Allen Hakari, Omaha

                    (With High Distinction)

Nathan Scott Hall, Lincoln

Robert Roy Hammack, Jr., North Bethesda, MD

Leigh Elizabeth Hanson, Omaha

                    (With Distinction)

                      (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Anthony Michael Hare, Alliance

                      (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Brooke Elizabeth Harmon, Omaha

Christopher John Harrison, Jr., Omaha

Matthew Richard Harrison, Omaha

Quinten Ross Harshbarger, Lincoln

Jackson Edward Hartley, Lincoln

Jackson Thomas Hartman, Lincoln

                    (With Distinction)

Tanner Joseph Hass, West Point

Sierra Mary Hassel, Lincoln

                    (With High Distinction)

Rebecca Danielle Hayward, Raymond

Chase Alexander Hazlewood, Elkhorn

Kevin Andrew Heckman, Fort Collins, CO

Tessa Kay Hedlund, Lincoln

Logan Kristine Heiman, Waterloo

Zachary Michael Heiting, Stillwater, MN

Colton Robert Helgoth, St. Paul

Nathan Daniel Hendrickson, Shickley

Dylan Conrad Herr, Maple Grove, MN

Nathan Joseph Hill, Council Bluffs, IA

                    (With Highest Distinction)

Austin Tanner Hillman, Gretna

                    (University Honors Program)

                    (Jeffrey S. Raikes School)

Asher James Hilton, Lincoln

                    (With Distinction)

                    (University Honors Program)

Tommy Duy-Anh Ho, Omaha

Taylor Jordan Hogan, Omaha

Luke Elmer Hollman, Crete

Eric Alan Horn, Weeping Water

Cole William Horner, Omaha

                    (With High Distinction)

Spencer Allen Hosch, Omaha

Jonathan Gene Huebner, Kearney

Tyler Jordan Jacobson, Malcolm

Ella Marie Janochoski, Lake Elmo, MN

                    (With Highest Distinction)

Cole Thomas Jedlicka, Schuyler

Zachery Albert Jennings, Omaha

Drew William Jensen, Aurora

Grant Tatro Jensen, Springdale, AR

Jared Kent Jesske, Lincoln

                    (With High Distinction)

Mitchell Lee Jindra, Crete

Allie Ann Johnson, Columbus

Clayton Milan Johnson, Summit, NJ

Daniel Ryan Johnson, Ham Lake, MN

Keaton Paul Johnson, Lincoln

                    (With Highest Distinction)

Kimberly Li Johnson, Edwardsville, IL

Sierra Jean Johnson, Omaha

Alec Michael Johnston, Omaha

Garrett Allan Jones, Omaha

Judith Katherine Jones, St. Michaels, MD

Kristen Victoria Jones, Wichita, KS

                      (With Highest Distinction)

                      (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Amanda Brooktyn Jordon, Lincoln

                    (With Distinction)

Soon Chan Jung, , Republic of Korea

Mitchell James Kalkwarf, Lincoln

Ryan Jackson Kalkwarf, Lincoln

Shuaijie Kang, Guangzhou, China

Trevor John Kathol, Omaha

Colby Tanner Keiser, Winside

Madison Margit Kelle, Lincoln

Megan Patricia Keyser, Omaha

Tyler Lance Khubchandani, Gurnee, IL

Greyson Pierce Kirby, Lincoln

Hannah Rose Kirby, Omaha

Phillip James Kirby, Battle Creek

Bret John Klabunde, Fort Calhoun

                    (With High Distinction)

                      (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Olivia Noelle Klein, New Berlin, IL

Andrew Michael Klingemann, Omaha

Gunnar Patrick Kliver, Omaha

Ryan Patrick Klotz, Seward

Kevin Knapp, Chicago, IL

Lexey Anne Kneib, Spring Hill, KS

Tyler James Knoepfel, Fremont

Jordan Lynn Knust, Lincoln

                    (With High Distinction)

Ethon Wolfe Koehler, Bellevue

Emma Marianne Kolb, West Fargo, ND

John Austin Koller IV, Arapahoe

Jacqueline Mary Kolomjec, Grosse Pointe Farms, MI

Christopher Kent Korasick, Roscoe, IL

Elizabeth Kristine Koukol, Omaha

Connor Robert Koza, Sioux City, IA

Hannah Rose Krajicek, Papillion

Nicholas Andrew Kriesen, Waverly

Caleb Christian Krohn, Osmond

                    (Chancellor's Scholar)

                    (With Highest Distinction)

                    (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Mitchell Cameron Krohn, Omaha

Kevin J Krzyzanowski, Omaha

                    (With Distinction)

Ross Arthur LaCamera, Mount Prospect, IL

Sydney Faye Lacher, Hugo, MN

Grant Aaron LaFurney, Lincoln

                    (With High Distinction)

Blake Lagasse, Omaha

Sophia Danielle Lambert, Omaha

Zackary Joseph LaMontia, Omaha

Olivia Lynn Lancaster, Elmwood

Brock Michael Lange, Farmington, MN

Lucas William Lantis, Spearfish, SD

Steven LaPointe, Niobrara

Brandon Le, Littleton, CO

Karson John LeComte, Mt.Prospect, IL

Noah Michael Leif, Bennet

Megan Elizabeth Leise, Omaha

Sydney Marie Lenarz, Woodbury, MN

Jing Li, Lincoln

                    (With Distinction)

Xueqi Li, Xi'an, China

Zefen Li, Shenzhen, China

Braden Eric Lienemann, Omaha

Hang Yi Lim, Gemas, Malaysia

Ziying Lin, Guangzhou, China

Gage Walker Lippold, Crete

Baijun Liu, Taiyuan City, China

                    (With High Distinction)

Qinhang Liu, Lincoln

Trevor Joseph Lockard, Eagle

                    (Chancellor's Scholar)

                      (With Highest Distinction)

                      (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Thomas John Loftus, Coeur D Alene, ID

Joshua Michael Logan, Firth

Kieran Logan, Tucson, AZ

Bonnie Merriman Longan, Leawood, KS

Yu Hang Looi, Lincoln

Gaspar Lopez Mateo, Lincoln

Yichen Lu, Hangzhou, China

John Carl Lukowski, Omaha

                    (With High Distinction)

Shaina Elaine Lusienski, Ashland

Samuel Thomas Lutz, Papillion

Joseph Laban Lydiatt, Omaha

                    (With Highest Distinction)

Jack Andrew Lyons, Elkhorn

Cody Edward Mace, Oakland

Shashikanth Madugu, Kurnool, India

Robin Mary Maher, Bellevue

Emily Christine Malcom, Minden

Vincent John Malene, Omaha

                      (With Highest Distinction)

                      (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Slade Dylan Manning, Anchorage, AK

                    (With Distinction)

Yingsong Mao, Xi'an, China

Lillian Johana Markusch, Englewood, CO

Jarod Dean Marsden, Norfolk

Harrison Austin Martin, Lincoln

Juliet Maria Martin, Omaha

Toni Elizabeth Martinez, Lincoln

Frank Joseph Masek, Omaha

McKenzie Collins Mason, Overland Park, KS

Abbie Faye Mattern, Lincoln

Shane Michael Mauch, North Platte

Alec Michael McCabe, Woodbury, MN

Justin Keith McCall, Omaha

                      (University Honors Program)

   (Nebraska Business Honors Academy)

Megan Lynn McCann, Stillwater, OK

                      (With Highest Distinction)

                      (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Nicole Ann McConnell, Martell

Sarah Jacqueline McCormick, Palatine, IL

Connor John-Paul McCoy, Lincoln

                    (With High Distinction)

Tait Michael McGowan, Westminster, CO

Maren Mackenzie McGuire, Omaha

Hannah Sierra McKinney, Lincoln

Sydney Ann McManamy, Sioux City, IA

Brenna Elizabeth McManus, Gilbert, AZ

Jackson William McNair, Columbus, OH

Nathan Wesley McNiel, Holdrege

Michael Edward McVeigh, Palatine, IL

Mitchell Ross McWilliams, Syracuse

                    (With High Distinction)

Maya Geney Mercer, Nebraska City

                    (With Highest Distinction)

                      (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Julia Margaret Messineo, Lincoln

Noah Clay Micek, St. Edward

Samantha Joy Miedl, Omaha

Ryan Michael Mikkelsen, Pierre, SD

Derek Andrew Mikus, Lincoln

                    (Chancellor's Scholar)

                    (With Highest Distinction)

Chloe Elizabeth Miller, Lincoln

Jacob Thomas Minnick, Castle Rock, CO

                    (With Distinction)

Cole Joseph Mitchell, Craig

Jake Louis Modica, Naperville, IL

Benjamin David Moe, Burnsville, MN

Samuel Frederick Montag, Omaha

Ryan Patrick Moore, Dakota Dunes, SD

Jacob Patrick Moran, Sioux Falls, SD

Jonathan Taylor Moser, Roca

Ty Raymond Moss, Plainfield, IL

Kayleen Anne Mourey, Elkhorn

Kyra Marie Mourey, Elkhorn

Richard John Mourey, Omaha

Frances Anne Keisler Munro, Lincoln

                    (With Distinction)

                      (University Honors Program)

 (Nebraska Business Honors Academy)

Arminta Ann Murphy, Weston, OR

Philip Gerard Murphy, Lincoln

Theodore James Murphy, Omaha

Muthanna Ali Muthanna, Lincoln

Nathan Lee Nekoliczak, Greeley

Lindsey Marie Nelson, Altona, IL

McKenna Richelle Nelson, Elkhorn

Samuel Patrick Nelson, Omaha

Nathan Douglas Netz, Lincoln

Tung Xuan Ngo, Hanoi, Viet Nam

Jeremiah Ngu, Lincoln

Chi Linh Nguyen, Lincoln

                    (With Distinction)

Brendan Christopher Nicholas, Omaha

Jacob Michael Nielsen, Valley

Lindsey Kay Nissen, Lincoln

Jason Lee Noga, Urbandale, IA

                    (With High Distinction)

Lillie Anne Norris, Fremont

Allison Marie Norton, Omaha

Rachel Lynn Novicki, Sheboygan, WI

                    (With Highest Distinction)

Spencer Thomas Nussrallah, Omaha

                    (With Highest Distinction)

                    (University Honors Program)

                    (Jeffrey S. Raikes School)

Connor Joseph O’Meara, Northville, MI

Luke Matthew O’Neill, Lincoln

Brenna Rae Ochoa, Omaha

Rachel A. Olig, Omaha

Jerod Jacob Oliverius, Lincoln

Emily Ann Olsen, Omaha

Danielle Nicole Olson, Scottsdale, AZ

Scott Francis Olson, Lincoln

                    (Chancellor's Scholar)

                    (With Highest Distinction)

Tanner Joseph Ortmeier, Dodge

Joseph Ryan Osbron, Valencia, CA

Rebekah Faith Otten, Durham, NC

                      (With Highest Distinction)

                      (University Honors Program)

  (Nebraska Business Honors Academy)

Tanner Andrew Owen, Parkville, MO

Jeffrey Akwasi Owusu-Ansah, Lincoln

Callie Hayes Pancoe, Bellevue

                    (With High Distinction)

                      (University Honors Program)

  (Nebraska Business Honors Academy)

Dustin Edward Papa, Linwood

                    (With High Distinction)

Bailey Ann Parr, Grand Island

Anna Elizabeth Pearson, Omaha

Terrell Michael Pearson, Lincoln

Brittney Anne Peden, Bloomington, IL

                    (With High Distinction)

                    (University Honors Program)

Klayton James Pekarek, Seward

Macy Rose Peregrine, Fullerton

Ryan Thomas Perry, Shelby

David Keith Petersen, Lincoln

                    (With High Distinction)

                      (University Honors Program)

  (Nebraska Business Honors Academy)

Allison Claire Peterson, Omaha

Austin Nicholas Peterson, Lincoln

Tripp Andorf Peterson, Edina, MN

                    (With Highest Distinction)

Austin Edward Petznick, Omaha

Colin Michael Pfeiffer, Marshall, MN

Austin Scott Pfeil, Omaha

                    (With High Distinction)

Linh Thuy Phung, Lincoln

                    (With Distinction)

Gregory Toby Piechalak, Countryside, IL

                    (With High Distinction)

Brooklyn Taylor Pierre, Woodbury, MN

Amanda Mae Pischel, O’Neill

Ann Elizabeth Pogrebitskiy, Englewood, CO

                    (With Highest Distinction)

                    (University Honors Program)

                    (Jeffrey S. Raikes School)

Landon Paul Pooley, Mitchell, SD

Lucas Daniel Porter, Lincoln

Jeffrey Lawrence Pospichal, Omaha

Charles Edward Prather V, Westminster, CO

Estefania Prieto Pinilla, Bogota, Colombia

Mark Michael Quinn, Jr., Naperville, IL

                    (With Distinction)

Tyler Robert Rademacher, Fort Collins, CO

Andrew James Rader, Lincoln

Shoilee Fariha Rahman, Loma Linda, CA

                    (With Distinction)

                      (University Honors Program)

  (Nebraska Business Honors Academy)

Anja Miangola Diana Rakotoarimanana, Antananarivo, Madagascar

Holden James Randecker, Lincoln

                    (With Distinction)

John Robert Raridon, Lincoln

Isabell Rose Rashid, Omaha

Lily Marguerite Rashid, Omaha

Clay Lincoln Rathman, Lincoln

Conor Patrick Rayl, Lincoln

Elise Marinda Raymond, Seward

Ashlynn Elizabeth Reed, Sioux Falls, SD

Colby Jo Reffert, Lincoln

Claire Patricia Reifeis, Indianapolis, IN

Coty Reuter, Ponca

Megan Reuter, Norfolk

                    (With Distinction)

Ciro Reyes, Lincoln

Anna Claire Ripa, Lincoln

Spencer Michael Ritchie, Saint Libory

Mason Alexander Ritnour, Lincoln

Gabriela Joanna Rodriguez, Lincoln

Daniel Edward Roehrich, Lincoln

Kyle Donald Rosberg, Norfolk

Zachary John Rotert, Ashland

Andrew Dean Ruboyianes, Arlington Heights, IL

Kyle Anthony Ruettiger, New Lenox, IL

Jacob Lloyd Rumfola, Dublin, OH

Jacob Matthew Sahulka, Weeping Water

Samantha Nicole Salazar, Omaha

Jarrett Richard Samson, McCool Junction

Sofia Gizel Sandoval, Omaha

Savannah Lyn Savitt, Tampa, FL

Samuel John Schaff, Omaha

Sarah Margaret Schilling, Omaha

                    (With High Distinction)

                      (University Honors Program)

  (Nebraska Business Honors Academy)

Noah Thomas Schimenti, Lincoln

Jill Renee Schindler, Elgin

                    (With High Distinction)

Maggie Therese Schlecht, Elmhurst, IL

                      (University Honors Program)

  (Nebraska Business Honors Academy)

Michael Lee Schnell, Lincoln

Zachary Zane Schreiner, Hermosa Beach, CA

Grace Elizabeth Schrock, Holdrege

                    (With Highest Distinction)

Steffen Leo Schuett, Omaha

Braden Lee Schuppan, Doniphan

Megan Leigh Schweihofer, China, MI

Reagan Elizabeth Scott, Lincoln

                      (With Highest Distinction)

                      (University Honors Program)

  (Nebraska Business Honors Academy)

Arthur George Seeb, Stillwater, MN

Alexander Sellers V, Independence, MN

Nicholas Harvey Senior, Lenexa, KS

                      (With Highest Distinction)

                      (University Honors Program)

  (Nebraska Business Honors Academy)

Michael Harris Severen, Oak Point, TX

Lewis Shadel, Crystal Lake, IL

Yingcheng Shao, Lianyungang, China

Kathryn Mary Jean Shehan, Omaha

                      (With Distinction)

                      (University Honors Program)

  (Nebraska Business Honors Academy)

Benjamin Ryan Shires, Grosse Pointe Park, MI

Junxing Shu, Fuzhou, China

Owen Richard Sikand, Calabasas, CA

Jeffrey Conner Simeroth, Lincoln

Madison Lynn Sirois, Bennington

Bailee Rae Smith, Salem, SD

Brandon Michael Smith, Cocoa, FL

Darrin DaShawn Smith, Omaha

Derek Joseph Smith, Columbus

Kelsey Renee Snyder, Fairbury

                    (With Highest Distinction)

Matthew David Snyder, San Ramon, CA

Aubrey Iris Sotolongo, Littleton, CO

Andrew Cole Spadaro, Marion, IA

                    (With High Distinction)

                      (University Honors Program)

  (Nebraska Business Honors Academy)

Shelby Rae St Martin, Maple Grove, MN

Tanner Rae Stalsberg, Seward

                    (With Distinction)

Taylor McKenzie Stansbury, Clarinda, IA

Kort Lawrence Steele, Lincoln

Emily Lynn Stefani, Woodbury, MN

Paul Leland Stephens, Las Vegas, NV

Kathleen Marie Steuter, Lincoln

                    (With High Distinction)

Kyle James Stevens, Elkhorn

Steven Robert Stiede, Pulaski, WI

                    (With Highest Distinction)

Katie Lynn Stogdill, Omaha

Jack Robert Stoll, Lincoln

Yvonne Marie Stone, Lincoln

John Kimball Strasheim, Lincoln

                    (With High Distinction)

Emily Jean Strassburger, Lincoln

Allison Michele Stromp, Valley

                      (With Highest Distinction)

                      (University Honors Program)

  (Nebraska Business Honors Academy)

Yi Suo, Lincoln

Spencer John Svendgard, Lincoln

Sophia Christine Svensen, Omaha

Wyatt James Swanson, Lincoln

Kyle Jameson Swartz, Valparaiso

Erica Miwa Taddiken, Manhattan
Beach, CA

Kesdee Tan Wen Khi, Lincoln

Zu Yuan Tan, Petaling Jaya, Malaysia

                    (With High Distinction)

Taoran Tang, Kunming, China

Kylie Lynn Taylor, Blair

                    (With Highest Distinction)

Rebecca Sue Taylor, Plattsmouth

Keeleigh Ronae Thayn, Lincoln

                    (With Distinction)

John Dean Timmerman, Omaha

Michael Alexander Tubbs, Simi Valley, CA

Hilary Gretchen Tuggle, Parker, CO

Ian Hayes Uhrich, Holdrege

Corey Kyle Ullrich, Lincoln

Paul Zachary Vagts, Lincoln

Demi Marcia van Reeuwijk, Eagan, MN

                    (With Distinction)

                      (University Honors Program)

  (Nebraska Business Honors Academy)

Benjamin Vanness, La Vista

Austin Roland Verkamp, Lincoln

Camille Ryanne Verstraete, Maple Grove, MN

Tom Robert Volkmer, Brunswick, Germany

                    (With High Distinction)

Anh Duc Vu, Hanoi, Viet Nam

Hoai Thanh Vu, Hastings

Bailey Carl Vyhlidal, Elkhorn

Nathan Morris Wagner, Omaha

Thomas Joseph Wanek, Urbandale, IA

Aaron Lin Wang, Omaha

                    (With Highest Distinction)

Jiahui Wang, Puyang, China

Moru Wang, Shanghai, China

Peiyi Wang, Lincoln

Wanqi Wang, Xi'an, China

Wenke Wang, Dalian, China

Chloe Elizabeth Ward, Lakeville, MN

Bryan Charles Warday, Omaha

Douglas Bryan Warlick, Jr., Lincoln

Cory Matthew Washburn, Ashland

Givon Gaston Washington, Roanoke, TX

                    (Chancellor's Scholar)

                    (With Highest Distinction)

Levi Craig Watson, Edison

                    (With Distinction)

Allison Ann Weber, Groton, SD

Peyton Russell Weber, Weeping Water

XuJiang Wei, Lincoln

Alec John Welch, Omaha

Benjamin Scott Wenrich, Omaha

Madison Kay West, Highlands Ranch, CO

Michael Thomas Wheeler, Omaha

Riley Thomas White, Eagan, MN

Hannah Jo Whitish, Barneveld, WI

Justin Roby Wiebelhaus, Bellevue

Ayden Michael Wiederin, Norfolk

Ashley Lian Williams, Omaha

Zachary Lazar Williams, Shorewood, MN

Bryan Wilson-Bahun, Omaha

Alexa Lynne Wingate, Norfolk

Justin Meinert Wissmann, Lincoln

Ryan John Wittler, Norfolk

Jian Jun Wong, Kluang, Malaysia

Stefanie Emma Wood, Colorado
Springs, CO

Kevin Michael Woolworth, Temple, TX

                      (With High Distinction)

                      (University Honors Program)

  (Nebraska Business Honors Academy)

Miranda Emily Workman, Lincoln

Allie Elizabeth Worrall, Lincoln

Sarah Wozniak, Eden Prairie, MN

Rongyuxian Wu, Lincoln

Alexis Brenae Wulf, Blair

Fengqing Xian, Lincoln

Peishan Xie, Longyan, China

Fandi Xu, Omaha

Jiajie Xu, Chengdu, China

Wei Xue, Lincoln

Abyn Anto Yacob, Lincoln

Ming Jang Yap, Shah Alam, Malaysia

                    (With Highest Distinction)

Minghui Yu, Lincoln

Ariel Dalila Zach, Madison

Wyatt John Zaugg, Yutan

Alecia Ann Zauha, Elkhorn

ZhiQiang Zeng, Lincoln

Jingbo Zhang, Jinzhong City, China

Kecheng Zhang, Lincoln

Luying Zhang, Xi’an, China

Wenhao Zhang, Tianjin, China

Shiyi Zheng, Lincoln

Cheng Zhou, Kunshan, China

Tingting Zhou, Wuhan, China

Noah Jon Zimmerer, Norfolk