May 2, 2019

Palkert Exemplifies Grit Within Class of 2019

More Than 625 Business Students Receive Degrees
Palkert Exemplifies Grit Within Class of 2019
Robbie Palkert bounced back from a baseball injury by taking advantage of class project opportunities.
After an injury temporarily derailed his career as a Husker pitcher, Robbie Palkert used his greatest setback to learn more about his future in business and life. Two class projects inspired him to connect with the community, help others and graduate this May with a whole new outlook on what is ahead.

“I look at the injury as the worst best thing that ever happened to me,” said Palkert, one of more than 625 Nebraska Business students who receive degrees this semester conferred at Pinnacle Bank Arena May 3-4. “It was crushing but at the same time I said, ‘What can I do now?’”

Palkert found an employment connection soon after his injury during a practice job interview for his Internship and Job Strategies (BSAD 333) class. The interview turned into an opportunity to explore a finance career in a summer internship with Pacific Life in Omaha, Nebraska.

“That brief practice interview with Pacific Life changed my life. They tell you to take the practice interview seriously and sure enough, something important came from it. It gave me an opportunity and as an undergrad that’s all you need. I worked with annuities and mutual funds, which was something I had never done before in an industry I hadn’t thought about. It gave me another perspective on what’s out there and wouldn’t have happened if I’d been playing summer ball,” he said.

In the fall, Palkert took the Leading People and Projects (MNGT 411) class, which led to another significant opportunity. The class enables students to learn more about nonprofits and philanthropy as they facilitate a grant application process. Through connections Palkert made in class, he discovered Rabble Mill, a youth program in Lincoln, Nebraska, providing outreach to community youth through skating, art and music.

“I went on a site visit and that turned into me getting over there every week connecting with the community. From that, I got involved in a sock drive, and working with the athletic department, I helped raise more than 750 pairs of socks,” he said.

Shayne Pearson, program director at the Bay which operates in conjunction with Rabble Mill, sees a lot of people volunteer at their facility. He noted Palkert’s contribution as exceptional.

“We have a lot of students come through our doors – but it's rare and exciting when they make the decision to engage the way Robbie did,” Pearson said. “Beyond advocating for us in his class project, he chose to invest time and energy into his personal network and generate a massive supply of socks that are now on the feet of people experiencing homelessness in our community and state. I’m thankful to call people like Robbie our neighbors at Nebraska."

Palkert called the class the best he had in college. Recuperating from the injury gave him more time to participate.

“Everyone needs to take this class,” said Palkert. “Dr. Amber Messersmith, who taught the class, opened my eyes to nonprofit organizations I had no idea existed and who were dealing with problems I didn’t even know were issues in the community. The class lets you make a lasting impact.”

Messersmith, lecturer of management, saw Palkert go beyond the original scope of the class project to make a difference. She credited him with being a leader.

“Robbie wasn’t afraid to go outside his comfort zone and try something new. He saw a need and thought about how to bring it all together with leading the sock drive. He became invested in what they were doing and put into practice what he learned in class,” said Messersmith.

With one year of baseball eligibility remaining after graduation, Palkert looks forward to continuing his academic career while working on his MBA.

“I’m getting ready for the next step by studying to take the GMAT exam,” he said. “The MBA program here is excellent and I want to continue playing baseball as long as I can. In the meantime, it’s all about improving myself for life after baseball.”

Palkert was one of nearly 3,500 students who graduated from the University of Nebraska–Lincoln this semester. Redesigned gowns and a split undergraduate ceremony to accommodate the larger graduating classes highlighted new commencement traditions as part of the yearlong 150th anniversary celebration. Graduate ceremonies happen May 3 with business undergraduates receiving their degrees at Pinnacle Bank Arena the morning of May 4.

To watch the commencement livestream, visit: https://commencement.unl.edu/live-commencement-stream.

Spring 2019 Degrees

Doctor of Philosophy
 
Aditya Gupta, Alwar, India; Business—Dissertation: Meaningful Consumption: A Eudaimonic Perspective on the Consumer Pursuit of Happiness and Well-Being. Advised by Professor James W. Gentry.
 
Daun Jang, Lincoln; Business—Dissertation: Audit Market Competition and Client Risk Portfolio. Advised by Professor Thomas C. Omer.

Masters Degrees
 
Master of Business Administration
 
Timothy Jerald Ackerman, Centennial, CO—Business
Armanbek Alkin, Almaty, Kazakhstan—Business
Troy William Bailey, Lutherville Timonium, MD—Business
Justin Howard Bechtel, Saint Paul, MN—Business
Adam Christopher Blomberg, Roanoke, VA—Business
Michelle Kay Braun, Appleton, WI—Business
Buqiao Chen, Sanya, China—Business
Kristopher William Cross, Benbrook, TX—Business
Marc Derrico, Lincoln—Business
Jerri Nicole Ellingson, Crete—Business
Justin Gardner, Dublin, OH—Business
Jason James Harris, Jefferson, SD—Business
Wesley Albert Hays, Wildwood, MO—Business
Sonya Jean Howsden, Lincoln—Business
Bradford E. Hudson, Jr., Hoover, AL—Business
Jessica Christine Humphrey, Overland Park, KS—Business
Mi Huynh, Lincoln—Business
Jimmy Kyle Jackson, Dyer, IN—Business
Lejun Jiang, Lincoln—Business
Richard Jordan, San Diego, CA—Business
Amit Shantilal Kansagra, Schaumburg, IL—Business
Brad Behrad Kheyri, Salem, OR—Business
Christopher William Kinsherf, Wrentham, MA—Business
Andrew Knight, Lincoln—Business
Steven Michael Kucirek, Jr., Lincoln—Business
Nicholas Allen LaFosse, Englewood, OH—Business
Troy M. Latham, Bakersfield, CA—Business
John Michael Lepak, Papillion—Business
Lisa Kay Lorenz, Eden Prairie, MN—Business
Lauren Lueck, Savage, MN—Business
Michael Howard McDonald, Jr., Hermosa Beach, CA—Business
Danielle Elizabeth Mila, Kisimmee, FL—Business
Mark Andrew Moretto, Clawson, MI—Business
Meagan Marie Nelson, Arvada, CO—Business
Deborah Michelle Nowak, Eden Prairie, MN—Business
Davielle De’Val Phillips, Lincoln—Business
William Edward Pokojski, Lincoln—Business
Kramer Darby Rath, Lincoln—Business
Shanley Claire Reynolds, Lincoln—Business
Steven A Rodriguez, Beatrice—Business
Rusty Rueckert, Casa Grande, AZ—Business
Theo Blaise Rukundo, Madison, CT—Business
Chandler Paul Sandman, Beatrice—Business
Vikas Sarmal, Carol Stream, IL—Business
Jake Andrew Schmitt, Lincoln—Business
Jared L. Schreiner, Seward—Business
Wilton Steele IV, Memphis, TN—Business
Brad M. Stevens, Wexford, PA—Business
David Martin Strange, Potterville, MI—Business
Matthew Umoren, North Liberty, IA—Business
Jannah Marie Vanie, Lincoln—Business
David Rudolph Wuebben, Rockford, IL—Business
John Michael Zalewski, Royal Oak, MI—Business

Master of Arts in Business with a Specialization in Intercollegiate Athletics Administration

Sullivan Bortner, Palmyra, PA
Ryan Christy, Orange City, IA
David DeSimone, Bettendorf, IA
Candice Dominguez, Ventura, CA
James Frey, New Britain, CT
Corey Nelson, Davis, CA
Betsy Reimer, Lincoln, NE
E.J. Stevens, Apply Valley, MN
Amanda Van Duyn, Kenosha, WI
Grayson Wagner, Aurora, CO
 
Master of Professional Accountancy
 
Fares Afshoon Kar, Lincoln—Accountancy
Olivia Christine Beier, Omaha—Accountancy
Tao Bo, Xi’an, China—Accountancy
Oana Felicia Costea, Lincoln—Accountancy
Morgan Emily Dinkel, Omaha—Accountancy
Keali J. French, Lincoln—Accountancy
Taylor Ann Gehring, Lincoln—Accountancy
Ross John Gerber, Norfolk—Accountancy
Ross Todd Heskett, Lincoln—Accountancy
Taylor Christie Hoyt, Lincoln—Accountancy
Nicole Grace Hullinger, Omaha—Accountancy
Nathan Robert Jurgensmeier, Lincoln—Accountancy
Nadiezda Karadag, Lincoln—Accountancy
Ashley Elizabeth Kontor, Milford—Accountancy
Alec Jeffrey Lake, Lincoln—Accountancy
Robert Tomasz Lewicki, Lincoln—Accountancy
Casey Jo McNealy, Humboldt—Accountancy
Eric Alan Neemann, Lincoln—Accountancy
Joseph Hollis Paczko, Mt Prospect, IL—Accountancy
Megan Elizabeth Peterson, Loup City—Accountancy
Morgan Nicole Rademacher, Omaha—Accountancy
Jackson Taylor Setter, Manhattan, KS—Accountancy
Austin Lee Sharpe, Omaha—Accountancy
Weiya Wang, Hangzhou, China—Accountancy
Alec Daniel Wesslund, Lincoln—Accountancy
Gabrielle Corin Williams, Lyndhurst, OH—Accountancy
Erica Christine Yound, Exeter—Accountancy
Joseph John Zach, Omaha—Accountancy
Anthony Michael Zoucha, Columbus—Accountancy
 
Baccalaureate Degrees
 
Bachelor of Science
in Business Administration

 
Colton Lee Abendroth, Lincoln
Jocelyn Jean Abrahamson, Omaha
Ian Mitchell Addison, Overland Park, KS
Victoire Zinhoue Adebiaye, Lincoln
Lamees Moosa Mohammed Ali Al Balushi, Shinas, Oman
Al Muhalab Talib Salim Al Falahi, Ruwi, Muscat, Oman
Muayad Mohamed Rabei Al Ghailani, Lincoln
Anas Al Wahaibi, Lincoln
Asaad Abdullah Said Al Waili, Lincoln
Marissa Catherine Allen, Fort Collins, CO
Brian Andersen, Omaha
                          (With High Distinction)
Fynlin Gunnar Glen Anderson, Ceresco
Heath Michael Anderson, Lincoln
Jacob Edward Andrews, Omaha
Ethan Michael Arp, Elkhorn
           (With Distinction)
Brandi Marie Atkinson, Lincoln
Eleanor Rose Avery, Lincoln
Ryan Patrick Baber, Omaha
Kaylee Marie Bahun, Omaha
                         (With High Distinction)
Biyang Bai, Lincoln
Maao Bai, Lincoln
Javier Ricardo Baland, Lincoln
Victor M Balderas, Jr., Lincoln
Madalyn Michelle Balfany, Lincoln
                          (With High Distinction)
Wesley Kay Ball, Valparaiso
Jacob Adam Baron, Omaha
Daniel Ross Bartels, Lincoln
Samuel Leonard Bashford, Lincoln
Nicolas Ryan Beed, Norfolk
Jinn Hui Beh, Teluk Intan, Malaysia
                          (With High Distinction)
Katherine Elise Belitz, Lincoln
Alyssa Michelle Bell, Bellevue
Wyatt Jacob Earl Bell, Alma
                         (With Highest Distinction)
Andrew Jordan Benner, Lincoln
Lucas Charles Berger, Arcadia, CA
Jacob Charles Bespalec, Geneva
Luke Robert Biggs, Omaha
Riley Allen Birdzell, Lincoln
Rachel Beth Blackburn, Easton, KS
Jesse D. Blaser, Lincoln
Jared Dennis Blume, Hartford, SD
Rylee Addis Boden, Lincoln
Connor Jerrod Boetel, Omaha
                         (With Highest Distinction)
Antonela Bogdanovic, Lincoln
Tanner Isaiah Borchardt, Lincoln
Tommie John Brechbill, Stanton
                          (With High Distinction)
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Casey Jon Bright, South Sioux City
                         (With Highest Distinction)
Evan Palmer Brock, Torrance, CA
Bryce Austin Brockman, Papillion
Anna Jean Brodersen, Hartington
           (With Distinction)
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Jasmyn Elexa Brooks, Broken Bow
Diana Lizet Bueno Ramirez, Grand Island
Dylan Alfred Burkley, Omaha
Regan Ann Burnham, Fort Collins, CO
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Cole Thomas Butler, Elkhorn
Kenneth David Byington, Omaha
Matthew Lawrence Caddy, Eagle
Alyson Jo Campbell, Omaha
Hunter Lane Campbell, Broken Bow
Xinhui Cao, Xi’an, China
Chad Don Carlos, Omaha
Joseph Daniel Carlson, Omaha
Kyle Jon Carlson, Edwardsville, IL
Jacob Lee Carter, Omaha
                          (With High Distinction)
Chase Andrew Caverzagie, Papillion
                        (Chancellor's Scholar)
                         (With Highest Distinction)
                        (University Honors Program)
Karl Cesario, Orland Hills, IL
           (With Distinction)
Yee Nuan Chan, Kuala Lumpur, Malaysia
           (With Distinction)
Jianang Chen, Lincoln
           (With Distinction)
Jiaqi Chen, Chengdu, China
Boyuan Cheng, Lincoln
Jinhoong Cheng, Lincoln
                         (With Highest Distinction)
Junhao Chew, Petaling, Malaysia
Wen Feng Chow, Johor Bahru, Malaysia
           (With Distinction)
Stephen James Christiansen, Omaha
Justin Douglas Clark, Chanhassen, MN
           (With Distinction)
Nathan John Clark, Owatonna, MN
Brody Joseph Cleveland, Keystone
                          (With High Distinction)
Michael Alan Clinch, Lincoln
Matthew Robert Clough, Omaha
Patrick Kay Codute, Wayzata, MN
Justin Douglas Coffey, Lincoln
Chase Patrick Collins, Flower Mound, TX
Anne Verlaine Conley, Lincoln
                          (With High Distinction)
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Nolan Christopher Conley, Winchester, CA
Jonathan Ty Constant, Stilwell, KS
Halle Cook, Lincoln
Audra Lynn Cooksley, Alda
Austin Bradley Coomes, Sioux Falls, SD
                          (With High Distinction)
Nicholas Scott Courtney, Lincoln
           (With Distinction)
Austin Joseph Craft, Omaha
Gwyneth Mary-Bruce Cross, Lincoln
Sienna Hunter Crouse, West Fargo, ND
Sarah Michelle Uta Cikala Cundiff, Omaha
Luke Austin Cutler, Omaha
                           (With High Distinction)
Reka Czuth, Pecs, Hungary
Benjamin Lee Danielson, Lincoln
                          (With High Distinction)
Walker Devonte Davis, Papillion
Richard Isaac Dawson, Lincoln
Rachel Belle DeLancey, Lincoln
Joshua Lloyd DeMers, Hordville
           (With Distinction)
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Chase Robert Denton, Omaha
Yike Ding, Xi’an, China
Bradley Joseph Divan, Gering
Jacob Pierce Dobson, Allen, TX
Elias Mitchell Dolson, Omaha
Anthony Keaden Domico, Lincoln
Juan Dominguez, Lexington
Daniel Ernest Doyle, Naperville, IL
Lining Duan, Lincoln
Sydney Lauren Dunn, Valentine
Madeline Rose Duven, Monument, CO
Danielle Nicole Dworak, Omaha
Michael Dale Eesley, Omaha
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Brooke Elizabeth Ehlert, Omaha
Theresa Ann Eickmann, Odell
                        (Chancellor's Scholar)
                         (With Highest Distinction)
Megan Eisenberger, Papillion
Chase Davis Ellingson, Libertyville, IL
Natalie Nicole Elwood, Omaha
Jack Beck Engel, Eagan, MN
Abby Erickson, Estherville, IA
Madeline Virginia Erker, Omaha
Ricardo Anthony Espino, Sioux Falls, SD
Joseph Ryan Esses, Streamwood, IL
Dru Alexander Estrada, Ogallala
Levi Thomas Ethington, O’Neill
Jacob Leon Falk, Omaha
Xuerui Fang, Zhuzhou, China
                         (With Highest Distinction)
Chase Steven Farlee, Norfolk
Karli Marie Fehrman, Indian Head
Park, IL

Logan Patrick Feilmeier, Hartington
Kristen Ranae Fellhoelter, Bridgeport
Jack Robert Felser, Pewaukee, WI
JoAnna Marie Ferris, Omaha
Aaron Matthew Ficek, Lincoln
Joshua Curtis Fischer, Oakland
Kimberly Lee Fischer, South Sioux City
Sophia Mae Foster, Eden Prairie, MN
Connor William French, Trophy Club, TX
Zachary Todd O Friesen, Grand Island
Haoyang Fu, Lincoln
Madison Rae Gaber, Highland Village, TX
William Charles Kenneth Gadd, Crystal Lake, IL
Reid Robert Gahan, Omaha
           (With Distinction)
                        (University Honors Program)
                        (Jeffrey S. Raikes School)
John Diego Garcia, Sioux Falls, SD
Bailey Marie Gardner, Lincoln
Noah Douglas Garey, Broken Bow
Landon Phillip Gates, Lincoln
Kathleen Elizabeth Gaul, Omaha
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Kaitlyn Jo Glaessmann, La Vista
           (With Distinction)
Gavin Gregory Gleason, Loveland, CO
Jake Thomas Goddard, Lincoln
Ryan Scott Golden, Omaha
Brian Gordon Gould, Alliance
Jackson Thomas Brewster Grasz, Elkhorn
                        (Chancellor's Scholar)
                         (With Highest Distinction)
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Cole Daniel Grennan, Omaha
Calen Brook Griffin, Imperial
Chase Grossman, Lincoln
Nicholas James Grosstephan, Williamstown, NJ
Spencer Nicholas Gubser, Omaha
Paris Maquelle K Gunderson,
Schofield, WI
                          (With High Distinction)
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Kyle Russell Gunter, Olathe, KS
Sydni A. Haack, Bennington
                         (With Highest Distinction)
Joseph Andrew Hagerbaumer, Genoa
Courtney Kaye Haggart, Omaha
Matthew Jacob Hagge, Gretna
Thomas James Haller, Omaha
                          (With High Distinction)
Nathan Alan Halsey, Grand Island
Jordan Hames, Lincoln
Evan Scott Hansmeier, Ogallala
Yimo Hao, Lincoln
Nicole D’Anne Harris, Omaha
Kathryn Lynne Harrison, Omaha
Kaylee Hartman, Douglas
                         (With Highest Distinction)
David Julian Hatch, Lincoln
Jack Harry Hazen, Lincoln
Andrew Elias Heckman, Lincoln
Eric Jeffrey Helberg, Aurora, IL
Evan Joseph Helman, Lincoln
Austin Reed Hemphill, Lincoln
Jack Thomas Hemstreet, Woodbury, MN
                          (With High Distinction)
Chevy Joe Henneman, Decatur
Tyler Douglas Hergott, Gilead
Katelyn Hermsen, Appleton, WI
           (With Distinction)
Matthew Paul Herting, Papillion
                          (With High Distinction)
Gabriel John Hewen, Aurora
Thomas G. Heydorn, Elmhurst, IL
Andrew Brock Hill, Omaha
Jonathon Lawrence Hofer, ONeill
Austin James Hoffman, Omaha
           (With Distinction)
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Benjamin Andrew Hoffman, Omaha
Alex John Hogeland, Nebraska City
Claire Nicole Horner, Papillion
Changgeng Hou, Lincoln
Ryan Anthony Hove, Omaha
Anna Lauren Howorth, Elkhorn
Xinran Hu, Lincoln
           (With Distinction)
Annie Hua, Lincoln
Ruochen Hua, Xi’an, China
Zhishen Hua, Shaoguan, China
Yaqi Huang, Lincoln
Zhiwei Huang, Wuhan, China
                          (With High Distinction)
Nicholas Kevin Hutt, Easton, PA
Lorena Islas, Lincoln
Prijeetha Janaindran, Lincoln
Kalana Manoj Jayanetti, Rajagiriya,
Sri Lanka

                         (With Highest Distinction)
Jordan Nicholai Jensen, Savage, MN
Matthew Jay Jensen, Fremont
Xiaohan Jiao, Xi’an, China
Sheng Jing, Zhangjiagang, China
Austin Christopher Johnson, Mountain View, CA
Jacob Patrick Johnson, Omaha
Matthew Craig Johnson, Medford, OR
Hannah Elizabeth Jones, Cody
Max Jordan IV, Lincoln
Natallia DeAnn Jorgensen-Intrieri, Waterloo
Jacob John Kaczmarek, Omaha
Yianni Kalogeras, Lincoln
Cody Michael Kampschneider, Papillion
Yongrui Kang, Lincoln
Michael Lester Kardell, Elkhorn
           (With Distinction)
Reid Michael Karel, Valparaiso
Eric Alan Karl II, Southlake, TX
Taylor Wayne Kauppila, Surprise, AZ
Joshua Tanner Keaton, Lincoln
Joel William Keim, Lincoln
           (With Distinction)
Hunter Joseph Kelley, Lincoln
Melissa Ann Kent, South Sioux City
Thomas Joseph Kessler III, Highlands Ranch, CO
Raghav Srivatsan Kidambi, Lincoln
Abby JoAnn Kile, Lincoln
Taehoon Kim, Gyeongju, Republic of Korea
Benjamin Keith Kiolbasa, Juniata
Spencer Gene Kirkpatrick, Grand Island
Rachel Christine Kleist, Prior Lake, MN
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Michael Alan Kline, Algonquin, IL
                          (With High Distinction)
Micah James Klousia, Springfield, MO
Nikolai Deder Knezovich, Lincoln
Carter James Knight, Omaha
           (With Distinction)
William Russell Knott III, Lincoln
Andrew Joseph Koch, Omaha
Vanessa Kraus, Lincoln
Morgan Rose Krause, Lincoln
James Milton Kreifels, Cary, NC
Alek Davis Kreikemeier, Lincoln
Helmuth Erick Krische, Grand Island
Kheng Hoeng Kuek, Johor Bahru, Malaysia
Jacob Allen Kuhlman, Trophy Club, TX
Brandin Clarence Salvador Kuklinski, Parker, CO
Justin Race Labadie, Lincoln
Weston James Dunker LaBelle, Lincoln
Jia Yuan Lai, Batu Pahat, Malaysia
Rilee M. Lake, Omaha
David Allan Landers, Omaha
Jared Patrick Larsen, Gretna
Logan Michael Larson, Blair
Tucker James Larson, Edina, MN
Roland Chu Ming Lau, Sibu, Malaysia
Thomas Daniel Lavin, Eagan, MN
Tzong Her Lee, Ampang, Malaysia
                         (With Highest Distinction)
Zee Eek Lee, Johor Bahru, Malaysia
           (With Distinction)
Mason Blake Legg, Le Sueur, MN
Taylor Nicole Lemke, Lawrence
Andrew Mark Lessard, Lincoln
Logan Donovan Lewis, Kalamazoo, MI
Jingwei Li, Lincoln
Minzhuo Li, Xi’an, China
Xu Li, Zhengzhou City, China
Yihang Li, Xinxiang, China
Hayden Thomas Lienemann, Lincoln
                         (With Highest Distinction)
Boon Keat Lim, Lincoln
Edmond Liu, Gering
Yunli Liu, Lincoln
Zhongxin Liu, Xian, China
Tyler John Loontjer, Geneva
Paige McCoy Luber, Lincoln
Andrew James Lutz, Norfolk
Jenna Nicole Macaitis, Omaha
Grant Robert MacDougall, Urbandale, IA
Lauren Mae Maciejewski, Elkhorn
                         (With Highest Distinction)
                        (University Honors Program)
                        (Jeffrey S. Raikes School)
Mikayla Grace Mack, Lincoln
           (With Distinction)
Aidan Robert Malmstrom, Lincoln
Connor Allen Maly, Lincoln
Lauren Ann Mangiameli, Omaha
Mackenzie Joseph Mapes, Columbus
Michael Angelo Marcuzzo, Omaha
Kyle Jacob Martin, Muskego, WI
Austin Warren Martz, Lincoln
Victoria Ann Maslonka, Table Rock
Samuel John Maxwell, Sioux Falls, SD
Dylan Mitchell McCabe, Sioux City, IA
Cody Dean McCain, Aurora
                          (With High Distinction)
                        (University Honors Program)
Elizabeth Lauren McClurg, Libertyville, IL
Sean Christian McCormick, Omaha
                          (With High Distinction)
Joseph Patrick McCoy, La Vista
           (With Distinction)
Brian Patrick McDonough, Mundelein, IL
Allison Anne McElmury, Bennington
Bronc Robert McKay, Spalding
Connor William McManigal, Fremont
Cole James Meister, Omaha
Connor Drake Mellick, Sioux Falls, SD
Trey David Mendlik, Omaha
Joshua Craig Merz, North Platte
Zachary Kaleb Meter, Lincoln
Jeffrey Michael Meyer, Omaha
Jonathan Merrick Meyer, Lincoln
Jacob Thomas Micek, Omaha
           (With Distinction)
Peter Lawrence Milhouse, Lincoln
Victoria Elizabeth Miller, Kansas City, MO
Jack Michael Minnick, Lincoln
Gerik Robert Moeller, Sioux Falls, SD
Nathan Daniel Moench, Omaha
Hawra Mehdi Mohammed, Matrah, Oman
Connor Michael Mohar, Leawood, KS
Keeana Marie Moore, Grand Island
Jake Michael Morgan, Omaha
                          (With High Distinction)
James Charles Morgan, Elkhorn
Allison May Morris, Ypsilanti, MI
                          (With High Distinction)
Jonathan Scott Morsch, Santa Clarita, CA
Patrick Donald Mruz, Bellevue
           (With Distinction)
Jacob Anthony Mueller, Omaha
Tanner Scott Mumm, Hebron
Brian Everett Mummery, Irvine, CA
Emily Lynn Murphy, Lawrence, KS
                         (With Highest Distinction)
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Kaia Nichole Musgjerd, Omaha
Caroline Rae Musselman, Elkhorn
                         (With Highest Distinction)
Kyra Janaye Myrick, Westmont, IL
Benjamin Connor Naegele, O’Fallon, MO
Grant Andrew Nelson, Omaha
Karly Jean Neuberger, Sioux Falls, SD
Melissa Marie Newkirk, Omaha
                           (With High Distinction)
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Jordan Danielle Newsom, Omaha
                         (With Highest Distinction)
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Jason Nguyen, Lincoln
Phuong D. Nguyen, Lincoln
Tanner Quy Nguyen, Lincoln
Thu Ngan T Nguyen, Lincoln
Kylee Ann Nielsen, Bennington
Jack Matthew Noecker, Omaha
Kaitlyn LaVon Nohrenberg, Omaha
Greggory David Norman, North Platte
Catherine Grace Nyberg, Lincoln
                          (With High Distinction)
                        (University Honors Program)
                        (Jeffrey S. Raikes School)
Lauren Grace O’Malley, Papillion
           (With Distinction)
Jacob Robert Oldenhuis, Shawnee, KS
Abigail Grace Olson, Eden Prairie, MN
                        (University Honors Program)
Xi An Zachary Ong, Johor Bahru, Malaysia
Catherine Elizabeth Orel, Blue
Springs, MO

Nicolas Orti, Lincoln
Robert Thomas Palkert, Golden Valley, MN
Jena Leigh Palmer, Lincoln
Mary Margaret Pancini, Mt. Prospect, IL
Juana Paramo Reyes, Grand Island
Timothy Charles Paschal, Naperville, IL
                         (With Highest Distinction)
Enea Pashaj, Lincoln
Christian Daniel Peterson, Olathe, KS
Collin Joel Peterson, Papillion
           (With Distinction)
Mary Claire Peterson, Leavenworth, KS
Emily Ann Pfeifer, Lincoln
Francis John Pfeifer, Grand Island
                          (With High Distinction)
Kathryn Anne Pflug, Omaha
                         (With Highest Distinction)
Alissa Nicole Phalen, Omaha
Nam Gia Pham, Lincoln
Daniel Paul Phan, Lincoln
Blake Steven Phillips, Omaha
Nicholas Joseph Pieloch, Lincoln
Trevor Joe Placzek, Columbus
Ryan Thomas Poppen, Omaha
Lucas Richard Post, Lincoln
Kaylee Marie Povich, La Vista
Thomas Joseph Pritchard, Jr., Omaha
Ryan James Proffitt, Lincoln
Tyler John Puccio, Gurnee, IL
Dominic William Puczylowski, Omaha
Paxton Douglas Lindner Puelz, Lincoln
Nathan Hanover Purcell, Omaha
Yuxian Qiao, Xi’an, China
Nisha Rao, Irvine, CA
Krisayla Mychelle Rasmussen, Norfolk
Rebecca Ann Rasmussen, Omaha
Rachel Marie Rauterkus, Avon, OH
Jonathan William Eugene Reed, San Antonio, TX
           (With Distinction)
Jessica Reid, Lincoln
Yingying Ren, , China
                         (With Highest Distinction)
Trevor Lee Replogle, Long Beach, CA
Eric Antonio Reynoso, South Sioux City
Devin Paul Rezac, Lincoln
John William Reznicek, Sioux Falls, SD
Kristin Ann Rice, Neligh
                          (With High Distinction)
Taylor Kristine Richert, Lincoln
Gary Joe Ritnour II, Lincoln
Trenton James Rittscher, Lincoln
David Thomas Rix, Omaha
Lindsey Anne Roan, St. Edward
Jewel Zuria Rodgers, Omaha
Kelsey Claire Rodis, Omaha
Matthew Peter Rohman, Lincoln
Timothy James Romero, Omaha
Jarod Christian Rosberg, Norfolk
Jacob Everett Rosebaugh, Lenexa, KS
           (With Distinction)
                        (University Honors Program)
                        (Jeffrey S. Raikes School)
Cody Dean Rossman, Scottsbluff
Dillon Thomas Rouse, Lincoln
Nicole Justine Russell, Omaha
Sydney Quinn Sackmaster,
Rosemount, MN
           (With Distinction)
Kyle Safranek, Papillion
Caleb John Salter, Omaha
Jessica Lynn Salzar, Waterloo
                         (With Highest Distinction)
                        (University Honors Program)
Adan Sandoval, Lexington
Grant David Schirmer, Lincoln
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Weston John Schmitt, Bellevue
Luke Aaron Schnacker, Topeka, KS
                         (With Highest Distinction)
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Alexis Christine Schneider, Aurora
Peyton Lee Schriner, Omaha
Tyler Jerry Schroedter, Fremont
Jackson Roman Schuerman,
Northfeld, MN
Paige Michelle Schueth, Norfolk
William Nicholas Schulenberg,
Wayzata, MN
Preston Sawyer Schulte, Ashland
Andrew Joseph Schulzkump, Lincoln
Elizabeth Ann Schwemmer, New
Berlin, WI

           (With Distinction)
Aaron Matthew Searls, Lincoln
Katherine Elizabeth Seim, Brookfield, WI
Justin Michael Sell, Waukee, IA
                         (With Highest Distinction)
Zachary James Selogie, Chicago, IL
Stuart Peter Seys, North Mankato, MN
Christopher Shell, La Vista
Robert Alan Shelton, Sparks, NV
XiaoYang Shi, Lincoln
Vasanti Pratap Shinde, Lincoln
Conrad Sterling Shiu, Omaha
                         (With Highest Distinction)
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Colton Matthew Siebert, Henderson
                         (With Highest Distinction)
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Matthew August Siedhoff, Crete
Andrew Cleveland Smith, Lincoln
Keegan Joseph Smith, Lakeville, MN
Matthew Robert Smith, Shoreview, MN
Natalie Diane Sneed, Sioux Falls, SD
                        (Chancellor's Scholar)
                         (With Highest Distinction)
                        (University Honors Program)
Johanna Lee Snodgrass, Bellevue
Bailey Lynn Snow, Lincoln
                          (With High Distinction)
Kah Meng Soh, Subang Jaya, Malaysia
                          (With High Distinction)
Derek James Solberg, Lincoln
Matthew Aloysius Solomon, North Sioux City, SD
Yuchao Song, Zhaoqing City, China
Benjamin Michael Soukup, Omaha
Pattapoon Srisa-an, Bangkok, Thailand
Nicholas Jay Stanley, Lincoln
Joseph Anthony Stara, Lincoln
Benjamin Harold States, Ceresco
Samuel Charles Stevenson, Omaha
                           (With High Distinction)
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Christian Manuel Stiers, Lincoln
Brett Lewis Stinson, Elkhorn
Lindsey Lynn Stoldorf, Lincoln
           (With Distinction)
David Michael Strobbe, Saline, MI
                          (With High Distinction)
Ian Graham Stuchlik, Kearney
Ethan Robert Stuckwisch, Omaha
Kelly Brien Sturek, Lincoln
Jiao Sun, Lincoln
           (With Distinction)
Wanzhen Sun, Lincoln
Matthew Brooks Swanson, Aurora
Adam Michael Szatko, Lincoln
Emin Tahir Tahirov, Elkhorn
Megan Mun Teng Tam, Kuala Lumpur, Malaysia
Drew Tejral, Omaha
Gabriel Addison TerMaat, Lincoln
Austen Ray Thielen, Omaha
Joseph Patrick Thomas, Scottsdale, AZ
                          (With High Distinction)
Nicholas Robert Thomssen, Lincoln
Paige Keefer Tiedeman, Maple Valley, WA
Ying Zhen Tiu, Skudai, Malaysia
Braxton A. Tonniges, Lincoln
Evan D’Andre Townsend, Omaha
Brenda Thi Tran, Hastings
Tram Tran, Lincoln
Uyen Tran, Lincoln
Kendyl Jo Traube, Chandler, AZ
Austin Jay Trevino, Brandon, SD
Morgan Ashley Trofholz, Omaha
John Robert Trueblood, Omaha
Connor Shane Turnage, Highlands Ranch, CO
Grant James Turner, Elkhorn
Emma Grace Tuttle, Dakota Dunes, SD
Alex Joseph Tvrdy, Ceresco
Elizabeth Christine Uebele, Lincoln
Petya Ilich Ungurian, Lincoln
Kyle James Upp, Gering
Shivang Ashutosh Vaidya, Navi Mumbai, India
John Alexander Valencia, Lincoln
Laszlo Valenti, Austin, TX
Kathryn Ann Van Der Bosch, Arlington Heights, IL
                          (With High Distinction)
Ross Michael Vandemore, Charlotte, NC
Gregory Alan Vankat, Omaha
Benjamin James Varilek, Omaha
Benjamin Paul Vaske, Lincoln
Jeb Alan Vavak, Ashland
           (With Distinction)
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Madeline Ann Vavricek, Omaha
                        (University Honors Program)
Justin Michael Vick, Arlington Heights, IL
Allyson Joy Vrbas, Lincoln
Tanner Jonathan Wachal, Roca
Siqi Wang, Lincoln
Xuanni Wang, Shenzhen, China
Zheng Wang, Beijing, China
Katherine Ann Ward, Prior Lake, MN
           (With Distinction)
Patrick James Wardyn, Loup City
John Richard Ware V, Lincoln
Sarah Renee Wehland, Ceresco
Changpeng Wei, Suzhou, China
Edward George Welles, Lincoln
Cole Mitchell Wellman, Papillion
Natalie Catherine Welshons,
Rosemount, MN
Benjamin Lyle Wemple, Rosemount, MN
Jackson M. Wendling, Effingham, IL
Qikun Weng, Hangzhou, China
Nicholas Peter Werner, Minden
Brooklyn Rae Westenburg, Auburn
           (With Distinction)
Callen Michael White, Lincoln
Jacob David White, Kearney
Brett Richard Wiens, Grand Island
Luke Daniel Wilcynski, Monroe
Brian Joseph Wilmes, Fremont
           (With Distinction)
Jack Thomas Wilson, Omaha
Dominic Michael Witt, Omaha
Tanner Todd Woitzel, Elkhorn
                          (With High Distinction)
Mary Lyn Woodruff, Omaha
                          (With High Distinction)
Jacob Ryan Woodward, Omaha
Feiyang Xi, Shanghai, China
Qingru Xu, Hangzhou, China
Kylee Annette Yakel, Lincoln
                         (With Highest Distinction)
                        (University Honors Program)
                      (Nebraska Business Honors Academy)
Yuhao Yang, Lincoln
Cicely Rose Yaw, Kearney
Matthew Allen Zbylicki, Woodbury, MN
James Dalton Zelenka, Milligan
Hengrui Zhang, Lincoln
Kexin Zhang, Hangzhou, China
Chuqin Zhao, Xi’an, China
Jiayu Zhao, Xi’an, China
Zhiyao Zhao, Lincoln
           (With Distinction)
Meiling Zheng, Lincoln
Xu Tamayo Zhou, Lincoln
Reid William Zuerlein, Elkhorn
                          (With High Distinction)