May 7, 2013

Business Students Graduate as Part of Second Largest UNL Class

More than 2,750 students received their diplomas May 3 and 4 at the University of Nebraska-Lincoln. This is the second largest class in the history of UNL.
 
Seven business students received their doctoral degrees. They included Elizabeth Marie Breitbach, who received a doctorate in economics and Christopher Harris, Jamie Hoelscher, Jeffrey Johnson, Dong Hyun Lee, Thuy Huong Simpson and Jiri Tresl, who all received doctorates in business administration.
 
A total of 25 students received their master’s degree of business administration (MBA) and 10 students received their master’s degree of professional accountancy (MPA).
 
Undergraduate students received their degrees Saturday morning, May 4, at the Hawks Championship Center. Dr. Donde Plowman, James Jr. and Susan Stuart Endowed Dean of the College of Business Administration, presented business students with their diplomas.
 
Devin Lovgren, who received his undergraduate degree in agribusiness, is looking forward to his new career and wants to encourage future students to attend the college.
 
“I can’t wait to carry on the Nebraska tradition helping develop tomorrow’s leaders and sending them to the greatest university in the world,” Lovgren said.

Doctor of Philosophy
 
Elizabeth Marie Breitbach, Lincoln, Bachelor of Arts, Clarke College, 2008; Economics—Dissertation: Banking Participation in the United States: An Analysis of Unbanked and Underbanked Households. Advised by Professor William Walstad.
Christopher R. Harris, Lincoln, Bachelor of Business Administration, Middle Tennessee State University, 2007; Business—Dissertation: Securitization and Trade Credit. Advised by Professor Donna Dudney.
Jamie Lee Hoelscher, Lake St Louis, MO, Bachelor of Science, Missouri State University, 2008; Master of Accountancy, Missouri State University, 2009; Business—Dissertation: Differential Determinants and Effects of Audit Quality. Advised by Professor Scott Seavey.
Jeffrey Scott Johnson, Grand Island, Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2001 (Highest Distinction); Master of Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2002; Business—Dissertation: The Implementation of New Marketing Strategies by the Salesperson: The Constraining Factor Model. Advised by Professor Ravipreet Sohi.
Dong Hyun Lee, Goyang, Republic of Korea, Bachelor of Business Administration, Yonsei University, 2006; Master of Arts, University of Nebraska-Lincoln, 2009; Business—Dissertation: The Role of Triple-A in Green Supply Chain Management Practices and Organizational Performance. Advised by Professor Marc Schniederjans.
Thuy Huong Simpson, Ho Chi Minh, Viet Nam, Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2006 (High Distinction); Business—Dissertation: Empirical Examinations of Long-Run Insider Returns and Insiders’ Options Exercise Behavior. Advised by Professors Gordon Karels and Richard DeFusco.
Jiri Tresl, Prague, Czech Republic, Bachelors Degree, University of Economics, 2007; Master of Arts, University of Nebraska-Lincoln, 2009; Business—Dissertation: Two Essays on Payout Policy. Advised by Professor Emre Unlu.
 
Master of Business Administration
 
Petrina Marie Arneson, Lincoln, Bachelor of Fine Arts, Texas Christian University, 2008 —Business
Sandra Denise Boozer, West Bloomfield, MI, Bachelor of Science in Business Administration, Wayne State University, 1979 —Business
Stevan Dewayne Boyd, Sterrett, AL, Bachelor of Business Administration, Western Illinois University, 1989 —Business
Jason A. Buns, Ida Grove, IA, Bachelor of Arts, University of Iowa, 1994 —Business
Paul Andrew Crist, Lincoln, Bachelor of Science in Electrical Engineering, University of Nebraska-Lincoln, 1993 —Business
Tyler Ray Cyboron, Lincoln, Bachelor of Arts, Doane College, 2010 —Business
Brent Andrew Erspamer, Blaine, MN, Bachelor of Science in Mechanical Engineering, University of Wisconsin-Madison, 2006 —Business
Adam Christopher George, Raymond, Bachelor of Science, Bellevue University, 2009 —Business
Jason K. Grigg, Chadron, Bachelor of Science, Kansas State University, 1994 —Business
Alexander John Harvey, Lincoln, Bachelor of Science, University of Nebraska-Lincoln, 2007 —Business
Casey Joe Hauptman, Omaha, Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2011 (Distinction) —Business
Nicholas Richard Johnstone, Sioux City, IA, Bachelor of Science, Iowa State University, 2010 —Business
Andrew Jordan Lempka, Lincoln, Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 (Distinction) —Business
Colin Andrew McCranie, Fort Myers, FL, Bachelor of Science, Florida State University, 2009 —Business
Matthew Christopher McNulty, Sacramento, CA, Bachelor of Science, United States Air Force Academy, 2003 —Business
Nicole Lee Myles, Lincoln, Bachelor of Arts, Hastings College,
2007 —Business
Viet Duc Nguyen, Lincoln, Bachelor of Science, University of Nebraska-Lincoln, 2004 —Business
Steven David Schlachter, Lincoln, Bachelor of Arts, University of Wisconsin-Madison, 2011 —Business
Joel Michael Steinhauser, O’Neill, Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2009 (High Distinction) —Business
Daniel Craig Stous, Lincoln, Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2008 —Business
Colin James Suiter, Omaha, Bachelor of Science in Mechanical Engineering, University of Nebraska-Lincoln, 2011 —Business
Jared Joseph Thomas, Columbus, Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2011 (Highest Distinction) —Business
Sarah Anne Vargas, Lincoln, Bachelor of Arts, Doane College,
2010 —Business
Kirby James Washburn, Kingsley, IA, Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2010 —Business
Joseph Stockley Zigtema, Cumming, GA, Bachelor of Science, Texas Christian University, 2009 —Business
 
Master of Professional Accountancy
 
Benjamin Charles Chandler, Bellevue, Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2012 —Accountancy
Tarron William Hecox, Cozad, Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2012 (Highest Distinction) —Accountancy
Joseph Stephen Hilger, Omaha, Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2011 (Highest Distinction) —Accountancy
Lindsey Ann Kluver, Lincoln, Bachelor of Arts, Hastings College, 2007; Master of Arts, United Theological Seminary, 2009 —Accountancy
Erica Thu Quyen Lam, Olathe, KS, Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2012 (Highest Distinction) —Accountancy
Bailey Jo Pink, Lincoln, Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2012 (High Distinction) —Accountancy
Carolyn Nancy Schorgl, Leawood, KS, Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2012 (High Distinction) —Accountancy
Gennie Fawzia Shucard, Lincoln, Bachelor of Science, University of California-Irvine, 2006 —Accountancy
John Michael Shurtliff, Grayslake, IL, Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2012 (Highest Distinction) —Accountancy
Wen Zhu, Xi’an, China, Bachelor of Science in Business Administration, University of Nebraska-Lincoln, 2011 (Highest Distinction) —Accountancy
 
Bachelor of Science in Business Administration
 
Ain Aqilah Abdullah, Lincoln
Julius Ali Agonor, Omaha
Hannah Louise Althouse, Waverly
  (With Highest Distinction)
Adam John Andersen, Fremont
Heather Nicole Arnold, Lincoln
Kip Tyler Arnold, Fremont
Michael Connor Augustyn, Omaha
Christopher Alexander Aumueller, Bayreuth, Germany
Seonmin Bae, Busan, Republic of Korea
  (University Honors Program)
Kyle Richard Bargmann, Rapid City, SD
Taylor James Bargstadt, Omaha
Michael Tyler Barker, Omaha
Milton Stuardo Barrientos, Lincoln
Traci Jo Bassinger, Dunbar
Jordan Nichole Baumbach, McCook
Jenifer Theisen Beason, Lincoln
Giacomo Bee Gallardo, Santiago, Panama
Jacob Ryan Bell, Lincoln
  (With Highest Distinction)
Taylor Patrick Bessmer, Norfolk
Kristina Marie Betz, Elkhorn
Zachary William Bishop, West Des Moines, IA
Bryant Andrew Bjerrum, Mitchell, SD
Ashley Erin Bjurstrom, Urbandale, IA
Dylan McClain Bliss, Lincoln
Evelyn Kiley Boland, Yucaipa, CA
Brandon Matthew Bollinger, Oakland
Zachary James Bologeorges, Libertyville, IL
Lauren Danielle Boston, Omaha
Alec William Brady, Omaha
Courtney Lee Brandt, Lincoln
Wesley Peter Brazas, Lincoln
Alexis Ann Bromley, Omaha
Michael James Brown, Lincoln
Tyler Christian Bundy, Lincoln
Marilyn Jean Buresh, Lincoln
Charles John Burns, York
Kelsey Sue Buscher, Omaha
Shane Thomas Butrick, Grand Island
Li Cai, Xi’an, China
Yikang Cai, Suzhou, China
Jose Antonio Castro, Woodbury, MN
Jesi Ann Chalen, Omaha
Zhe Chen, Haikou, China
  (With Distinction)
Christopher Chia Wei Gang, Singapore, Singapore
  (University Honors Program)
Yung Yee Chin, Sandakan, Malaysia
  (With Highest Distinction)
Qiao Hong Choong, Ipoh, Malaysia
Chad Richard Christensen, Cedar Rapids, IA
Hans Jacob Christensen, Johnson
  (With Highest Distinction)
  (University Honors Program)
Alexander James Cihak, Lincoln
William Thomas Cordwin, Papillion
  (With Highest Distinction)
Clifford Lee Countryman, Grand Island
Martin Cavil Cunningham, Omaha
Michael Dane Czaplewski, Papillion
Ashley Ann Dahl, Deshler
Kaitlin Rose Dahlberg, Lincoln
Jace Daniel Dallman, Uehling
Ruowen Dang, Xi’an, China
Jacob Stephen Danielson, Lincoln
Nolan Scott DeBord, Gretna
John Patrick Dembowski, Parker, CO
  (With Distinction)
Chuyu Ding, Lincoln
Ziang Ding, Lincoln
Craig Michael Doering, Lincoln
Matthew Robert Doering, Omaha
Charles Thomas Dornish, Columbus
Natasha Mae Doty, Lincoln
  (With Highest Distinction)
  (University Honors Program)
Tyler David Downs, Blue Springs, MO
  (With Distinction)
Caroline Isabella Drumm, Warrington, PA
Luke Daniel Duewel, Kansas City, MO
Taylor Matthew Eakins, Lincoln
Jaimee Marene Easterday, Eustis
  (With Highest Distinction)
Colleen Crawford Ehrke, North Mankato, MN
Austin Mark Eilers, Nebraska City
Michael Scott Elting, Hebron
Dominic Frazier Escamilla, Scottsbluff
Riley James Essay, Gretna
Grant Timothy Essink, Lincoln
Bruce Ryan Estep, Lincoln
Jessie Nicole Evertson, Waverly
Zhiye Fan, Suzhou, China
Adam Ryan Field, Omaha
Stefenn Lee Fiscus, Lincoln
Alyssa Ann Fishbaugh, Omaha
Sean Michael Fisher, Omaha
  (With Highest Distinction)
Taylor Matthew Ford, Lincoln
Nicholas Sean Forrest, Omaha
Derek Ryan Francois, Cheyenne, WY
  (With High Distinction)
Benjamin Mark Frantz, Omaha
Amanda Rae Frick, Sibley, IA
Camille Kay Friedrich, Plainview
  (With Distinction)
Michael John Fritz, Lincoln
Alexander Charles Gandrow, Omaha
Olesya Vladimir Gatchenko, Waverly
Jonathan Willis Geier, Lincoln
Kevin Lee Gillick, Lincoln
Curtis Joseph Goebel II, Lincoln
Dustin Dennis Goetz, Lincoln
David Leo Gokie, Columbus
  (With Highest Distinction)
Heather Renee Gordon, Lincoln
Ryan John Grace, Omaha
Devin Charles Griffin-Lovgren, Waverly
Jonathan Scott Gronewold, Adams
Chad Thomas Groshans, Roca
Daniel Isaac Grossman, Omaha
Morgan Leigh Gruebele, Lincoln
Wen Guo, Xi’an, China
Dustin Allen Hahn, Aurora
Taylor James Hall, Norfolk
Jared Thomas Hamik, Lincoln
Kyle Taylor Hampton, Lincoln
  (With Highest Distinction)
Edward Ray Hanline III, Bellevue
Alexander Dale Hansen, Omaha
Lauren Elizabeth Hansen, Omaha
Jeffrey Ryan Harrington, Ashton
Renae Danielle Hatch, Tekamah
Justin Ryan Haught, Penngrove, CA
Colby Arthur Hayes, Wood River
Joshua Paul Hayes, Lincoln
Landon Jon Hayes, Osceola
Jia He, Lincoln
Monika Reye Heater, Omaha
Mallory Jo Heim, Normal, IL
  (With Highest Distinction)
Morgan Leigh Heim, Normal, IL
  (With High Distinction)
Brooke Nicole Hellerich, Elkhorn
Justin Wilson Henke, Lenexa, KS
Eric Warren Hess, Lincoln
  (With Highest Distinction)
  (University Honors Program)
  (Jeffrey S. Raikes School)
Thomas Matchett Heuke, Marietta, GA
Morgan Britney Heyen, Lincoln
Nicholas Christopher Higgins, Carson, IA
Sean Paul Higgins, Omaha
Drew Thomas Hines, Morse Bluff
Zachary Carl Hirsch, Saint Charles, IL
Corey Wade Hively, Lincoln
Jessah Leigh Delhay Hofker, Eagle
  (University Honors Program)
  (Jeffrey S. Raikes School)
Taylor Renae Holland, Hugo, MN
  (With Highest Distinction)
Paul Bryant Holt II, Seward
Stephen Jon Hoth, Lincoln
Xiaomei Hou, Xi’an, China
Jennifer Lynne Hruska, Omaha
Yihang Hu, Lincoln
Houzhe Huang, Suzhou, China
Kory Robert Hubers, Brandon, SD
Paige Laureen Hubl, Lincoln
Gregory Thomas Humlicek, Lincoln
Zachary Grant Huston, Lincoln
In Mo Hwang, Bucheon, Republic of Korea
Shelby Christine Jacobs, West Des Moines, IA
Aaron Timothy Jank, Lincoln
  (With Highest Distinction)
Kari Mae Janson, Apple Valley, MN
Zackery Ryan Janssen, Lincoln
Blake Christian Jensen, Elkhorn
Jamison Arnold Jensen, Wisner
Ross Randall Jensen, Wisner
  (With High Distinction)
  (University Honors Program)
Yanghui Ji, Suzhou, China
  (With Highest Distinction)
Collin Reid Johansen, Lincoln
Jacob Morgan Johnson, Franklin
Nolan Ryan Johnson, Omaha
Bridget Patricia Jones, Altoona, WI
  (University Honors Program)
Tess Ashling Jordan, Plano, TX
Allison Lynn Jorgensen, Grand Island
Timothy Joseph Jorn, Lincoln
Tyler Brian Kanne, Omaha
Philip David Kapalka, Apple Valley, MN
Symone I Kayyem, Omaha
David Earl Ketcham, Lincoln
Ridge Garrison Kiley, Omaha
Cody Christopher Kindschuh, Omaha
Danielle Nicole Kinser, Lincoln
Nathan Reed Kloxin, Sioux Falls, SD
William Russell Knott III, Lincoln
Tyler Scott Koehn, Pittsburg, KS
Maxwell Raymond Koepp, Wood River
Weishu Kong, Lincoln
Jeffrey Daniel Koukol, Omaha
Stacy Rae Kuhlmann, Eagan, MN
Lindsey Nichol Kulp, Arnold
Edy Kurniawan, Medan, Indonesia
Steven Michael LaFleur, Rapid City, SD
Nicole Lynn LaGro, Lincoln
Maxwell Lee Laird, Lincoln
  (University Honors Program)
Amanda Jean Landon, Omaha
Shaoshan Lao, Cixi, China
Jack Alexander Larsen, Fremont
  (With Highest Distinction)
Taylor James Larson, West Point
Heng Yee Lee, Shah Alam, SL, Malaysia
Kuan Lei Lee, Bkt. Katil, Malaysia
  (With Highest Distinction)
Wei Hsien Lee, Subang Jaya, Malaysia
Jason Michael Leehy, Omaha
Matthew Thomas Lentz, Waterloo
Taylor Scott Lewandowski, Lincoln
  (With High Distinction)
Aixue Li, Chengdu, China
Fei Li, Xi’an, China
Ye Li, Xi’an, China
Yih Ching Liew, Petaling Jaya, Malaysia
Jing Kang Lim, Kulai, Malaysia
Shen Siang Lim, Malacca, Malaysia
Luke Raymond Linder, Lincoln
  (With Distinction)
Xin Liu, Beijing, China
Makayla Marie Loftus, Waverly
Yasmin Rohr Lopes, Omaha
  (With High Distinction)
Zenan Lu, Chengdu, China
  (With Distinction)
Taylor James Lucas, Lincoln
  (With Highest Distinction)
Mitchell Wade Lundstrom, Lincoln
Erin Ann Main, Lincoln
Peter Joseph Mangieri, Jr., Peoria, IL
Tyler S. Mannix, Lincoln
Andrew James Edwin Markham, Columbus
Deven Scott Markley, Nevada, IA
Brent Phillip Marsden, Naperville, IL
Cory Lee Masi, Bellevue
Steven Jeffrey Matza, Omaha
Eric David Maynor, Omaha
Karissa Noelle McDowell, Lincoln
Brian Thomas McNeil, Elkhorn
Collin Kenneth McWain, Lee’s Summit, MO
Ryan D. Mead, Omaha
Rachel Lea Meredith, Omaha
  (With Distinction)
Melissa Christine Middagh, Lincoln
Jeremy Scott Mills, Albia, IA
  (With Highest Distinction)
Muhammad Mu’az Mohammad Zaki, Shah Alam, Malaysia
Israel Montelongo, Lincoln
Austin Matthew Moore, Omaha
Bryce Douglas Morgan, Albion
  (With High Distinction)
Meagan Marie Morris, Fremont
Jordan Michael Morrissey, Yutan
Ryan Patrick Muehling, Omaha
  (University Honors Program)
Thomas Carl Mundt, Lincoln
Hannah Michelle Myers, Stuart
Kwok Leong Ng, Kuala Lumpur, Malaysia
Tan Q. Ngo, Lincoln
Reanna Marie Nicholsen, Omaha
  (With Highest Distinction)
  (University Honors Program)
Dana Justine Nielsen, Springfield
Benjamin Lee Norton, Lincoln
Michael James O’Donnell, Bellevue
James Quinn O’Keeffe, Hastings
  (With Highest Distinction)
Jeffrey Russell Oatman, Elkhorn
  (With Distinction)
Justin Michael Ochsner, Saronville
  (With High Distinction)
Jason Allen Ogden, Grand Island
Torin Joseph Oiness, Omaha
Alexandra Paige Olmsted, Omaha
Keira Storm Olvey, Lincoln
Ryne Matthew Osowski, Omaha
Tyler J. Papa, Linwood
Luke Austin Parde, Geneva
Michaela Charlene Patt, Lincoln
  (With Highest Distinction)
  (University Honors Program)
Klancy Martin Peterson, Elkhorn
Raymond P. Peterson, Champaign, IL
Casey Jo Pettet, Arvada, CO
Jody Lynn Pfeifer, Madison
Nathan Victor Pfeiffer, Omaha
Erin Elizabeth Phillips, Wisner
Robert Mitchell Pirnie, Omaha
Maggie Marie Potthoff, Lincoln
Cody James Powers, Grand Island
Andrew James Pulse, Pleasant Dale
Sarah Nicole Purintun, Overton
  (With Distinction)
Scott Taylor Quandahl, Omaha
Quintin Manuel Quevedo, Elkhorn
Brittany Anne Quittem, Sturgeon Lake, MN
Eric Scott Ratzlaff, Aurora
  (With Highest Distinction)
Kirby Joseph Reardon, Columbus
Bibhor Regmi, Kathmandu, Nepal
Jordan Allen Reinertson, Lincoln
  (With Highest Distinction)
Heidi Marie Reinhart, Albion
Zachariah John Reinke, Lincoln
Alec Tate Richards, Fremont
Cassy Nicole Richardson, Lincoln
Sarah Anne Richter, Omaha
Ashley Brianna Roberts, Savage, MN
Shelli Jo Robinette, Lincoln
Max Larson Rodenburg, Lincoln
  (With Distinction)
Scott Michael Rogers, Columbus
Brian Erik Romans, Ashland
Andrew James Rosenbaum, Dakota Dunes, SD
Christopher Michael Rosenfelt, Lincoln
  (With High Distinction)
Brandon Wade Rudloff, Bridgeport
Daniel Christopher Rudolph, Niwot, CO
Nathaniel Sean Ruiz, Papillion
Bailey Monnich Ryan, Lincoln
Peter Sam, Gothenburg
Erica Ann Sampson, Papillion
Mariko Sawashi, Yokohama, Japan
William Nathaniel Schimmel, Pinetop, AZ
  (University Honors Program)
Kyle Christian Schnack, Omaha
  (With Highest Distinction)
  (University Honors Program)
Myron Lee Schneider, Lincoln
Patrick James Schneider, Omaha
  (With High Distinction)
Derek Austin Schramm, Richfield, MN
Lacey Layne Schuler, Decatur
Alaric Haldan Schulte, Omaha
Whitney Marie Schumacher, Lincoln
  (With Highest Distinction)
Patrice Elizabeth Schurr, Eustis
Mallory Kathleen Sempeck, Omaha
Robert Masaki Severson, Omaha
  (With Highest Distinction)
  (University Honors Program)
Kylee Katherine Sexton, Lincoln
Timothy David Shald, Blair
Jillian Elizabeth Silhasek, Byron, MN
  (With Highest Distinction)
Jeremiah Clyde Sirles, Lincoln
Sarah Natalie Sirotkin, Omaha
  (With Distinction)
  (University Honors Program)
Wesley Scott Skillett, Lincoln
  (With High Distinction)
Paula Chantel Sloan, Omaha
Shannon Marie Smith, Treynor, IA
  (With High Distinction)
Vary Chi So, Lincoln
Rohan Singh Sohi, Lincoln
  (With Distinction)
Chen Song, Xian, 61, China
Jordan T. Spilker, Lincoln
  (With High Distinction)
Mackenzie Ann Spitser, Pawnee City
David Thomas Stalder, Lincoln
John Joseph Stastny, Omaha
  (With Highest Distinction)
Alexander Van Louis Steffens, Lincoln
Tyler L. Steffensmeier, Dodge
Derek Reid Stevens, Bennington
  (With High Distinction)
Shan Sun, Xi’an, China
Brian Mark Sunderman, Lincoln
Scott Allen Sunderman, Lincoln
Charles Edward Svendgard, Lincoln
Chin Chau Tan, Lincoln
  (With High Distinction)
Yun Yoong Tan, Petaling Jaya, Malaysia
Michael Allan Thomas, Jr., Bellevue
Spencer L. Thompson, Grand Island
Benjamin Robert Tiggelaar, Sioux Falls, SD
  (With Distinction)
  (University Honors Program)
  (Jeffrey S. Raikes School)
Kyra Jean Townsend, Mitchell
  (With Highest Distinction)
Avery Grey Tummons, Leawood, KS
Darrin Erwin Uden, Valparaiso
Paige Dannon Ulozas, Lincoln
Kristin Rose Vankat, Omaha
  (With High Distinction)
Cory Wayne Veldhouse, Omaha
Brandon Victor Videtich, Lincoln
Tae L. Volberding, Lincoln
Samuel Stephen Volkmer, Peru
Katelyn Ann Vrtiska, Omaha
  (With Highest Distinction)
  (University Honors Program)
Lucas John Wagoner, Grand Island
Michael William Walter, Omaha
Chelsea Lynn Walz, Lincoln
Nathan Scott Walz, York
  (With Distinction)
Qiang Wang, Xi’an, China
Tianze Wang, Beijing, China
  (With High Distinction)
Wenxin Wang, Shaanxi, China
Yiting Wang, Yan’an, China
Kent Michael Warneke, Lincoln
Andrew Ryan Watchorn, Lincoln
Sarah Rae Weber, Milford
  (With High Distinction)
  (University Honors Program)
Minjun Wei, Changde, China
Cory Michael Weiner, Omaha
  (With Highest Distinction)
Janine Weinreich, Tespe, Germany
  (With Distinction)
Stefanie Weinstein, Much-Marienfeld, Germany
  (With Highest Distinction)
Jody Sue Wendt, Leigh
  (With Highest Distinction)
Ashley Jo Westring, Stromsburg
Anthony Michael White, Kearney
Jon Robert White, Omaha
Michelle Nichole White, Lincoln
Jacob Henry Wiehn, York
Carter Michael Wilcher, Lincoln
Taybor Scott Wiles, Gordon
Emily Patricia Wilkinson, Omaha
Carly Lorraine Williams, Lincoln
  (With High Distinction)
  (University Honors Program)
Brian Robert Wirth, Lincoln
  (With Distinction)
Rachel Marie Woita, Valparaiso
Kale Thomas Wright, Kearney
Kirby Elyse Wright, Arlington, VA
Liang Wu, Hangzhou, China
Michelle Ann Wurtz, Waterloo
Haihong Xu, LNK
Jiajun Xu, Beijing, China
  (With High Distinction)
Liang Xu, XianYang, China
Min Xu, Lincoln
Mengqi Yang, Qingdao, China
Jingqi You, Suzhou, China
Brittany Mae Young, Elkhorn
Nor Hafizah Yusoff, Selangor, Malaysia
Ailu Zeng, Mianyang, China
Benjamin Bradshaw Zerbe, Papillion
Runmeng Zhang, Lincoln
Shengnan Zhang, Kunming, China
  (With High Distinction)
Yiming Zhang, Xi’an, China
Zhen Zhang, Lincoln
Xuan Zhao, Xi’an, China
Austin Reid Zimmerman, Lincoln